Atık yağlar milli servetten gidiyor

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, atık yağların kontrolü yönetmeliği konusunda ilgili birimleri bilgilendirerek, hem çevre duyarlılığı oluşturuyor, hem de kaynak israfını önlüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Cengiz Akyol, ilçe belediye temsilcileri, sanayi kuruluşları ve akaryakıt istasyonu işletmecilerinin katıldığı Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, atık yağların fuel-oile yakın bir enerji değerine sahip olduğunu, bilinçsiz bertaraf edilmesinin milli ekonomiyi zarara uğrattığını söyledi.

Bursa'daki atık yağların kontrollü bir şekilde toplanarak, geri kazanılması yolunda Büyükşehir Belediyesi olarak Petrol Sanayi Derneği (PETDER) ile işbirliği yaptıklarını belirten Akyol, "Kullanılmış motor yağlarının geri kazanılması çevrenin kirlenmesini önler, kaynak israfının da önüne geçilmesini sağlar. Motor yağlarının uygun bir şekilde toplanıp bertaraf edilmesi hem daha sağlıklı bir çevre, hem de enerji tasarrufu demektir. Bundan dolayı atık yağlar kesinlikle kanalizasyona ve çöpe dökülmemeli. Her hangi bir petrol ürünü veya kimyasalla karıştırılmamalı. Soba ve kazanlarda yakılmamalı. Bundan dolayı atık yağlar temiz, sağlam ve ağzı sıkı şekilde kapatılmış bir kap içinde lisanlı işletmelere teslim edilmeli" dedi.


1 LİTRE ATIK YAĞ 5 MİLYON LİTRE SUYU İÇİLEMEZ HALE GETİRİYOR

Çevre Koruma Daire Başkanlığı Çevre Mühendisi Hatice Ünlü de, bir litre atık yağın bilinçsizce toprağa atılmasının 1 milyon litre suyu kullanılamaz, 5 milyon litre suyu da içilemez duruma getirdiğini hatırlatarak, vatandaşları, bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

İl Çevre ve Orman Müdürlüğü yetkilileri de, atık ve artık yağları çevreye zarar verecek şekilde atan kuruluş ve işletmelere 471 YTL, aynı durumun ikinci kez tekrarı halinde 2 bin 355 YTL ceza kesildiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious