Atilla Kart: Heron ihalesi iptal edilmeli

Atilla Kart: Heron ihalesi iptal edilmeli.19527
  • Giriş : 08.07.2009 / 17:43:00

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İsrail'den alınacak olan 10 adet ''Heron'' tipi insansız hava aracının teslimatıyla ilgili yaşanan gecikme konusunda ihalenin iptalini ve tazminat konusunu gündeme taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, İsrail'den alınacak olan 10 adet ''Heron'' tipi insansız hava aracının (İHA) teslimatıyla ilgili, ''Eylül 2007'de teslim edilmesi gereken uçaklar halen teslim edilmedi. 22 ay oldu. Bu sözleşmenin feshedilmesi ve sözleşmeden doğan tazminat haklarının devreye sokulması gerekir. Bunların yapılmadığını görüyoruz'' dedi.

Atilla Kart, CHP İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de tarım ve sanayi alanında önemli sıkıntılar yaşandığını öne sürdü.

Vatandaşın mahsulünün para etmediğini ifade eden Kart, ''Kendi köylüsüne kendi işçisine sahip çıkmayan ve onları tüccara teslim eden bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Yine sanayide de Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük küçülmesi söz konusu'' diye konuştu.

İsrail'den alınacak olan ''Heron'' tipi insansız hava aracının (İHA) teslimatıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kart, 10 adet ''Heron'' uçağının İsrail'den alınması için Ağustos 2005'te sözleşme yapıldığını belirtti.

Kart, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu uçakların Eylül 2007'de teslimi yapılması gerekiyordu. Bu sözleşmeyi Türkiye Cumhuriyeti adına Milli Savunma Bakanlığı Savunma Sanayi Müsteşarlığı yapıyor. Ne oluyor aradan geçen süre içinde, İsrail'in sözleşme şartlarına uygun bir şekilde bu uçakları teslim edemeyeceği ortaya çıkıyor. Eylül 2007'de teslim edilmesi gereken uçaklar halen teslim edilmedi. 22 ay oldu. Bu sözleşmenin feshedilmesi ve sözleşmeden doğan tazminat haklarının devreye sokulması gerekir. Bunların yapılmadığını görüyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*