Atilla Koç: İftira edenler, iftira ve kibir çukuruna düşer

  • Giriş : 23.06.2007 / 22:05:00
  • Güncelleme : 23.06.2007 / 22:10:35

Atilla Koç, ''İftira edenler çok dikkatli olsun. İftira ve kibir çukurunun içine düşersiniz." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, ''İftira edenler çok dikkatli olsun. İftira ve kibir çukurunun içine düşersiniz. O çukurda fena ezilirsiniz. Farkına varmazsınız, birleştik dersiniz, bölünürsünüz. Birleştik dersiniz, küçülürsünüz'' dedi.
Isparta'nın Uluborlu ilçesinde düzenlenen 31. Geleneksel Uluborlu Kiraz Festivali'ne katılan Atilla Koç, etkinlikler kapsamında Uluborlu Müzesi'nin açılışını yaptı.
Koç, burada yaptığı konuşmada, 2.5 yıldır Edirne'den Hakkari'ye, Artvin'den Fethiye'ye dek Türkiye'nin 81 il ve 800'den fazla ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın varolduğunu kanıtladıklarını söyledi.
Hükümetin çıkardığı yasalar sayesinde bakanlığının çok büyük olanaklara kavuştuğunu anlatan Koç, ''Bu imkanları, acelesi olan genç bir adamın yani 61 yaşındaki bir adamın acelesiyle hizmete soktuk. Hiçbir belediye yoktur ki bizden destek görmemiş olsun. Bu imkanı bana veren başbakanım ve bize iktidarı veren sevgili Türk halkına teşekkür borçluyum'' dedi.

''BİZ, HİÇ TEMBEL TALEBE OLMADIK''
Kendisinin ve hükümetin hiçbir zaman ''tembel talebe'' olmadığını dile getiren Koç, şöyle devam etti:
''Sevgili Türk halkı, biz hiç tembel talebe olmadık, uyumadık. Uyku deyip hiç bana bakmayın, zaten ben hiç uyumadım ki. Onun için bazıları seçime hazırlanırken değil, birleşmeyi yaparken, bölünmeyi yaşarlarken, biz Allah'a şükür hızımızı alıp gittik.'' Şimdiye dek arkeolojik kazılara ayrılan ödeneğin 1.5-2 milyon YTL'yi aşmadığını ifade eden Koç, geçen yıl 10, bu yıl ise 12 milyon YTL'nin Türk arkeolojisine kazandırıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
''Cumhuriyet değil, Osmanlı'nın son dönemleri dahil hiçbir dönem bu kadar yatırım yapılmamıştı. 130 kazı yerli ve yabancı heyetler tarafından yapılmaktadır. Bunu da cumhuriyetimizin üniversiteleri sağlamıştır. Bakanlık kurulalı 30-40 yıl oldu. Ama ne kültür envanteri vardı, ne de turizm master planı planı vardı. Artık 2007 yılı başından itibaren var.
Onun için kendimle değil, bürokratlarımla da iftihar ediyorum. Zaten bürokratlar çalışmazsa politikacıların başarılı olmalarının imkanı yoktur. Fakat bürokratlara da övgümüz bu kadardır. Daha fazla övgü yaparsanız, bu sefer büyük bürokrasi partisine girerler. Sizin yerinize de ülkeyi idare etmeye çalışırlar. Buna da müsaade etmeyiz.''

''İFTİRA EDENLER KENDİLERİNE ÇEKİ DÜZEN VERSİNLER''
Hükümete iftira atanları da eleştiren Koç, sözlerini şöyle sürdürdü:
''İftira atan muhakkak, ettiği iftira kendisine dönmeden öbür dünyaya göçmez. Bunu niçin söylüyorum? İddia ediyorum, bizim hükümetimiz kadar Anadolu'nun kültürel ve milli varlıklarını ihya eden bir başka hükümet gelmemiştir. Sayın başbakanın emriyle Ahlat'ta bulunan dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı'nı, Edirne'de 11 köprüyü, Ani Harabeleri'ni onarıyoruz. Urfa'nın Halepli bahçesinden Topkapı Sarayı'na kadar biz onardık. Yetmedi, Şam'da, Süleymaniye Medresesi ve Türbesi'ni, Kosova'da Murad Camisi'ni onarıyoruz. Orhun Abideleri'ni müze haline getiriyoruz.
Buradaki 43 kilometrelik yolu da Türkiye Cumhuriyeti yapıyor. Onun için iftira edenler, kendilerine çeki düzen versinler. İftira edenler çok dikkatli olsun. İftira ve kibir çukurunun içine düşersiniz. O çukurda fena ezilirsiniz. Farkına varmazsınız, birleştik dersiniz, bölünürsünüz. Birleştik dersiniz, küçülürsünüz.''

TURİZMDE PARLAK DÖNEM
Koç, 1996-2002 yılları arasında Kültür Bakanlığı'na 106 arkeolog ve sanat tarihi uzmanı alındığını dile getirerek, son 2 yılda 800 kişiyi bakanlığa aldığını, buna karşın birçok eksiklikleri olduğunu anlattı.
Koç, temelleri 1991-1992 yıllarında atılan 30 kültür merkezini tamamladıklarını da belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:
''Hem turizmde, hem de kültürde en parlak dönemi yaşıyoruz. Turizmde 2006'da bir sıkıntı çektik. Kuş gribi ve karikatür krizi gibi sıkıntılar yaşadık. Ama şimdi yılın ilk 6 ayını yüzde 19 artışla bitirdik. İnşallah 2005 yılını aşacağız, daha iyi olacağız. Güzel şeyler olacak. Bu nedenle 61 yaşındaki genç bir Kültür ve Turizm Bakanı'nın acelesi var.''

KİRAZ FESTİVALİ
Koç, daha sonra 31. Geleneksel Uluborlu Kiraz Festivali ve Yağlı Pehlivan Güreşleri etkinliklerine katıldı.
Koç, festivalde kiraz teşvik ödülü kazananlara ve 90 yaşını aşmış 6 Uluborlu'ya ödül ve madalyalarını verdi.
Bakan Koç, daha sonra bir düğüne katılmak üzere Aydın'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious