Atina'da camiye onay

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Yunanistan Parlamentosu Kültür ve Eğitim Komisyonunun, Atina'da cami inşa edilmesiyle ilgili kanun tasarısını oy çokluğuyla onayladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunanistan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanı Marietta Yannaku, dün akşam yapılan toplantıda onaylanan tasarının, caminin kent merkezindeki Votanikos semtinde inşa edilmesini, inşaat masraflarının devlet tarafından karşılanmasını, Ekonomi ve Eğitim Bakanlıkları, Atina Belediyesi temsilcileri, bir akademisyen ve iki Müslüman toplumu temsilcisinden oluşan 7 kişilik bir yönetim kurulu oluşturulmasını ve bu yönetim kurulunun teklifi sonrasında görevli din adamlarının devlet tarafından tayin edilmelerini içerdiğini açıkladı.

Yannaku, caminin inşa edileceği semtte, Panathinaikos Futbol takımına ait stadın da yapılacak olmasından kaynaklanan çekincelere de değindiği konuşmasında, camiyle stad arasında yeterli mesafe bulunduğunu vurguladı.

Yannaku ayrıca, Yunanistan'ın başka kentlerinde de cami inşa edilmesine karşı olmadığını, Atina'da Müslümanlara ait bir mezarlığın yapımı için İçişleri Bakanlığıyla temasa geçeceğini kaydetti.

Öte yandan, ana muhalefet PASOK Partisi, kanun tasarısına ilişkin açıklamasında, "Tasarının, din adamlarının ilgili bakan tarafından tayini gibi maddelerinin, Anayasa ile Avrupa İnsan Hakları Konvasyonu'nun inanç özgürlüklerine ilişkin ilkelerine ters düştüğünü" belirtti.

"Müslümanlara cami yönetimini ellerinde bulundurmaları hakkının verilmesi gerektiği" vurgulanan açıklamada, PASOK'un bu tür nedenlerden ötürü, tasarının, soru işaretleri yaratan maddelerini sorguladığını, Atina'da cami inşasını öngören maddelerini ise onayladığı belirtildi.

Bu arada, Atina'da cami inşasına ilişkin yasa tasarısının bu yıl sonuna kadar Parlamento Genel Kuruluna sunulmasının beklendiği öğrenildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious