Atina'dan İstanbul'a yürüdü

Atina'dan İstanbul'a yürüdü.9322
  • Giriş : 19.09.2006 / 00:00:00

Yunan Profesör, Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmek için 1300 kilometre yürüdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk Yunan dostluğunu pekiştirmek amacıyla Atina'dan İstanbul'a yürüyen Yunan Profesör İonna Kopsiafti, İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ve Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Alexis Aleksandris ile birlikte zeytin ağacı dikti.

Atina'dan 51 gün önce yola çıkan Yunan Profesör İonna Kopsiafti, yürüyerek 1300 kilometre yol katedip İstanbul'a ulaştı. Türk Yunan dostluğunu geliştirmek ve her iki halk arasında sınır bulunmadığını göstermek amacıyla yürüyüş yapan Kopsiafti'nin İstanbul'a ulaşması dolayısıyla Gülhane Parkı içerisinde bir karşılama töreni yapıldı. İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ve Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Alexis Aleksandris tarafından karşılanan Kopsiafti bir süre karşılamaya gelenlerle sohbet etti. Daha sonra Gülhane Parkı içerisinde hazırlanan bir alana hep birlikte zeytin ağacı dikildi.

Türk Yunan dostluğu adına Yunan Profesör Kopsiafti, Yunan Başkonsolos Aleksandris ve İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı ağacı kazılan çukura yerleştirdi. Ağacın dibine hep birlikte kum atan Yunan Profesör, 51 gün sonra İstanbul'a ulaşmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Sembolik bir yürüyüş yaptığını kaydeden Kopsiafti, "İki halk ve kent arasındaki dostluğu simgelemesi için böyle bir yürüyüş yaptım. Yürüyüşüm sırasında hem Türkler hem de Yunanlılar bana büyük misafirperverlik gösterdi. İnşallah bu ağaç gibi aramızdaki dostluk ve barış da büyür." şeklinde konuştu.

Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Alexis Aleksandris'de göreve geldiğinden bugüne dostluk hislerinin her iki ülke arasında geliştiğini söyledi. Genç nesillerin birbirine karşı dostluk hislerini bu derece geliştirmesinin çok önemli olduğunu kaydeden Aleksandiris, "Yürüyüşü yapan yunan profesör en çok gösterilen misafirperverlikten etkilenmiş. Türkiye'ye girişinden itibaren 1 lira para harcamamış ve hep güleryuz görmüş" dedi. İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı'da atılan bu türlü adımların dostluğun pekişmesi için güzel adımlar olduğunu söyledi.

Zeytin ağacının başında yapılan açıklamaların ardından ağaca hep birlikte su döken Kopsiafti, Aleksandris ve Taşbaşı parktan ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious