Atina'nın kulağı Ankara'da

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni, ''Türkiye içindeki gelişmelerin özellikle ilgi çekici olduğunu'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yunan özel SKY televizyonuna konuşan Bakoyanni, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün Atina ziyareti, Türkiye içindeki gelişmeler ve buna bağlı olarak Türkiye-Yunanistan ilişkileriyle Kıbrıs konusuna değindi.

''İçinde bulunduğumuz dönem, Türkiye'nin içindeki gelişmeler açısından özellikle ilgi çekici. Alınması gereken kararlar bulunmakta. Bildiğiniz üzere, herkes Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağını görmeyi bekliyor'' diyen Bakoyanni, şunları söyledi:

''Gül'ün Atina ziyaretine de hazırlandığımız bir gerçektir, ancak içinde bulunduğumuz dönemde Türk politikacılar için ilgi merkezi Türkiye'nin içinde bulunuyor.

Türkiye bir gerginlik döneminde. Biz diplomatik yoldan birtakım tarihler verdik, ziyaretin tarihi bir ara kesinlik kazanacak.

Gül'ün ziyaret tarihinin belirlenmemiş olması Türk-Yunan ilişkileri konusunda bir ağırlık olduğu anlamına gelmemektedir. Böyle bir izlenimim yok ve buna açıklık getirmek istiyorum.''

''Son dönemde gündeme gelen Türkiye ile Yunanistan arasında birtakım gerginlik yaratıcı konular olduğuna'' dair soruyu da Bakoyanni, şöyle yanıtladı:

''Kimse hiçbir zaman Türkiye ile sorunlarımızı çözümlediğimizi iddia etmedi. Türkiye, sorunlu bir komşudur. Uzun yıllar birlikte yaşadık ve birçok konuyla karşı karşıya kaldık. Gelecekte de kalmaya devam edeceğiz. Bizim stratejimiz nettir, bu strateji Türkiye'nin hedefine ulaşarak AB'ye üye olmasıdır ve ülkemizin çıkarınadır. Bu Yunanistan'ın temel tezidir.''

''Kendi çıkarlarımızı müdafaa ederek ve aynı zamanda Türkiye'ye dost eli uzatarak istikrarlı bir politika izliyoruz'' diyen Bakoyanni, şunları söyledi:

''İletişim kanallarını açık tutmak, güven arttırıcı önlemler konusunda diyaloğun desteklenmesi ve ilerleme kaydedilmesini sağlamak, yani aramızdaki gerginliğin azalmasını arzu ediyoruz. Diyaloğun hiçbir şekilde bir ülkenin teslim olduğu anlamına gelmediğini vurgulamak istiyorum. Yunanistan, gerek Türkiye gerekse diğer komşularıyla yükümlü olduğu şekilde, temaslarını sürdürmektedir.''

''Türkiye'nin geçtiğimiz günlerde kuzey Ege'de yapılması gündeme gelen NATO tatbikatına tepkisine ilişkin'' haberlere de değinen Bakoyanni, Türkiye'nin bu konudaki tezinin uluslararası anlaşmalar ve hukuk temelinde dahi ayakta durmadığını ve tamamıyla dayanaksız olduğunu öne sürdü.

Kıbrıs konusuna da değinen ve yakında ABD'ye yapacağı ziyarette BM Genel Sekreteri Ben Ki-mun ile görüşeceğini söyleyen Bakoyanni, şunları kaydetti:

''Daha önce de belirttiğim gibi Annan planı birçok nedenden ama öncelikle yüzde 76 oy oranıyla Kıbrıs (Rum) halkınca reddedilmiş olması bakımından tarih olmuştur. Şu anda, geçen mayıs ayında BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Kıbrıs (Rum) Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos tarafından başlatılan, yeni bir girişim var. Bu diyaloğun ilerleyerek, belirli neticeler getirmesini umut ediyorm. Bunları da yeni BM Genel Sekreteri Ben Ki-mun ile doğaldır ki görüşeceğim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious