Atlantis dönüyor

Atlantis dönüyor.12031
  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Amerikan uzay mekiği Atlantis, 12 günlük uzay macerasının ardından bir gün gecikmeli olarak bugün dünyaya dönüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yetkililer, 9 Eylül'de Florida'dan fırlatılan Atlantis'in, uzaydayken açık olan kargo bölümü kapaklarının kapatılmasını ve hazırlıkların son kez gözden geçirilmesini istendi. Uzay mekiği, Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'ne inecek.

2003'te yaşanan Columbia faciasından dolayı güvenlik konusunda üst düzey hassasiyet gösteren NASA, kötü hava şartları ve uzayda birkaç nesnenin Atlantis'e çarpmış olma ihtimalinden dolayı dün yapılması planlanan dönüşü bugüne ertelemişti. NASA, uzayda ne olduğu belirlenemeyen bazı nesnelerin, aracın ısı kalkanına zarar vermiş olmasından endişeleniyordu. Atlantis mürettebatı da, Çarşamba gününü uzay aracında hasar olup olmadığını kontrol ederek geçirdi.

Uzay son gönderilen Amerikan uzay aracı olan Columbia, ısı kalkanındaki zarar iyi kontrol edilmediğinden dolayı 1 Şubat 2003'te inişi sırasından düşmüştü. Bu yüzden NASA, uzay çalışmalarını 2,5 yıl durdurmuştu. NASA, olayın ardından Atlantis'in güvenliği için ekstradan 1 milyar dolar harcadı.

Atlantis, uzayda bulunduğu 12 günlük süre içerisinde Amerikan Uzay İstasyonu'nu 100 milyar dolarlık yapımını 4 yıllık bir aradan sonra yeniden başlattı. Atlantis misyonu, planlanan 15 uçuştan ilki olurken, uçuşların sonunda yarısı tamamlanmış olan uzay istasyonunun 2010 gibi bitirilmesi planlanıyor.

Atlantis'te bulunan altı astronot, bu görevleri çerçevesinde uzay istasyonuna 372 milyon dolar değerinde bir güneş gücü paneli ve bir makas yerleştirdiler. Astronotlar, uzayda kaldıkları süre içerisinde 2 uzun uzay yürüyüşü gerçekleştirdiler. 73 metre uzunluğundaki güneş gücü paneli, çalışmaya başladığında uzay istasyonundaki elektrik gücünü ikiye katlayacak. Bu panel, aralık ayında yapılması planlanan ikinci uçuşla faaliyete geçirilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious