Atlantis uçuyor

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

NASA, Atlantis’i bugün TSİ 19:28’de fırlatıyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

6 astronottan oluşan Atlantis mürettebattı, 11 günlük görevleri sırasında UUİ’de Aralık 2002’den bu yana en önemli montajı yapacak. NASA sözcüsü Jeff Spaulding, düzenlediği basın toplantısında, Atlantis’te hiçbir teknik sorun bulunmadığını, mekiğin fırlatılışa hazır olduğunu söyledi. Fırlatılış saatinde hava koşulları uygun gözüküyor. Hava muhalefeti halinde fırlatılış Perşembe veya Cuma gününe kalacak.

MÜRETTEBATIN ‘YAPILACAKLAR LİSTESİ’ KABARIK

Columbia uzay mekiğinin Şubat 2003’te havada infilak etmesi nedeniyle NASA uçuşları durdurmuş, bu nedenle de UUİ’deki inşaata ara verilmişti. Discovery’nin geçen yıl Ağustos ve bu yıl da Temmuz ayındaki başarılı uçuşlarının NASA cesaret vermesiyle UUİ’de genişletilmesine kaldığı yerden devam ediliyor. Atlantis’in yapılacaklar listesi şimdiye dek UUİ’ye çıkan araçlar arasında en yoğunu; jeneratörün taşınması, güneş panellerinin takılması ve istasyonun dış yüzeyinin kontrol edilmesi.

(Soldan sağa) pilot Chris Furguson, uzman Heidemarie Stefanyshyn-Piper ve Joe Tanner, Kumandan Brent Jett, Kanada Uzay Dairesi astronotu Steve MacLean ve uzman Dan Burbank.

Atlantis’in mürettebatı şu astronotlardan oluşuyor; Kumandan Brent Jett, pilot Chris Ferguson, Joe Tanner, Dan Burbank, Heide Stefanyshyn-Piper ve Steve MacLean. Ferguson ve Stefanyshyn-Piper ilk kez uzaya çıkıyor.

ENERJİ İHTİYACI ÇÖZÜLECEK

Atlantis beraberinde 372 milyon dolar değerindeki 17.5 ton’luk 20-kilowatt gücünde dev bir jeneratör götürüyor. Mekik, UUİ’ye kenetlenir kenetlenmez uzay mekiğinin robot kolu, malzemeleri kargo bölümünden alıp UUİ’nin robot koluna teslim edecek. İkinci gün Tanner ve Piper uzay yürüyüşüne çıkacaklar, üçüncü gün ise Burbank ve MacLean uzay yürüyüşü yapacak. Dördüncü gün güneş panelleri takılacak beşinci gün ise Tanner ve Piper son bir kez daha uzay yürüyüşü gerçekleştirecek.

Atlantis’in 2.2 milyon litre özel ’süper-soğuk’ yakıtı fırlatılıştan önce dolduruluyor.

Atlantis’in görevi sırasında, 73 metre’lik güneş panelleri gerekirse uzay yürüyüşü yapılarak el yordamıyla açılacak. Güneş panelleri ve jeneratörle birlikte UUİ’nin enerji ihtiyacı karşılanmış olacak. Ekip, ayrıca Atlantis’in gövdesinde ve termal kalkanlarında kalkış sırasında herhangi bir hasar meydana gelip gelmediğini kontrol edecek.

GÖKTE EN PARLAK İKİNCİ NESNE OLACAK

Mevcut uzay mekiklerinin emekliye ayrılacağı 2010 yılına dek, yoğun bir uzay programı söz konusu, zira UUİ’nin genişletilmesi çerçevesinde NASA uzaya 15 uçuş yapmayı planlıyor. Orijinal planda UUİ’nin 2006’da tamamlanmış olması gerekiyordu, ancak Columbia’nin Şubat 2003’te atmosfere girişte yalıtım köpüğü kopmuş ve kanada çarparak mekiğin patlamasına yol açmıştı. NASA bunun üzerine uçuşları askıya alarak diğer mekikleri hangara çekmiş ve baştan yenileme yapmıştı.

ABD, Rusya, Avrupa Uzay Kurumu (ESA), Brezilya ve Japonya’nın ortaklaşa projesi olan 135 milyar dolar değerindeki UUİ, bitirildiğinde geceleri gökte çıplak gözle görülebilecek Ay’dan sonra en parlak nesne olacak. Atlantis dönüşünden hemen sonra 18 Eylül’de Rus Soyuz aracı UUİ’ye uçarak mürettebat değişimini gerçekleştirecek. Soyuz aracıyla birlikte İran asıllı Anuşeh Ansar de uzaya çıkan ilk sivil kadın olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious