Atlasjet davası ABD'de başladı

Atlasjet davası ABD'de başladı.10868
  • Giriş : 20.01.2008 / 20:18:00

Isparta'da düşen uçakla ilgili açılan davanın ilk duruşmasında mahkemenin, Boeing firmasından, kaza yapan uçakla ilgili bazı teknik bilgiler ile üretiminden sonra uçağı satın alan, kiraya veren ve kiralayan şirketlerin adları, uçağın her türlü bakım, onar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Merkezi ABD'de bulunan Ribbeck Hukuk Şirketi ortaklarından Avukat Monica Kelly, bir örneğini de A.A muhabirine gönderdiği yazılı açıklamasında, 30 Kasım 2007'de Isparta'daki Türbetepe'de düşen ve 57 kişinin ölümüne neden olan MD-83 tipi uçağın teknik hata nedeniyle düştüğü iddiasıyla Boeing firması aleyhine açılan davanın, 18 Ocakta ABD'nin Chicago kentinde başladığını ifade etti.

Kelly, Chicago'daki Cook County Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasına mağdur avukatları Manuel von Ribbeck, William Moylan ve John Vick ile Boeing firmasının avukatlarının katıldığını belirtti.

Monica Kelly, mahkemenin, uçak kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Engin Arık'ın ABD vatandaşı oğlu Yavuz Arık'ın avukatı Manuel von Ribbeck tarafından sunulan dilekçeyi göz önünde bulundurarak, Boeing'ten, Atlasjet'in kaza yapan uçağındaki yere yakınlık ikaz, uzaklık ve yön belirleme cihazlarının üretici firmaları, marka ve modelleri, üretiminden sonraki uçağı satın alan, kiraya veren ve kiralayan şirketlerin adları, uçağın World Focus Havayolları tarafından satın alınması ve/veya işletilmeye başlanmasından bu yana uçağın her türlü bakım, onarım ve yenileme işlemini yerine getiren şirketlerin kimliklerini sunmasını istediğini kaydetti.

Kelly, mahkemenin Boeing'e istenen talepleri yerine getirmesi için 30 gün süre verdiğini ve duruşmanın Boeing firmasından istenen dosyanın tamamlanması için 22 Şubata ertelediğini kaydetti.

Monica Kelly, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Müvekkillerimiz için en önemli şey, bu feci uçak kazalarının sebeplerini öğrenmektir. Son dönemde yüzlerce insanın hayatına mal olan pek çok uçak faciası meydana geldi. Mahkemeler yoluyla bu kazaların gerçek sebeplerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Amacımız gelecekte benzeri kazaların olmasını engellemektir. Uçakların bakımlarının yapılması yönündeki çabalarımız ileride pek çok hayat kurtaracaktır. Teknik bilgiler, üretim ve bakım kayıtları kaybolmadan önce ve acilen, Isparta'daki kazadan zarar gören insanların haklarını koruyabilmemiz önemli. Müvekkillerimiz bizden uçağın kontrol sistemleri ile ilgili tüm kayıtların korunması ve derhal ailelerin yasal temsilcilerine iletilmesi konusunda talepte bulunmamızı istedi. Bir gün daha bekleyemeyiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious