Atlasjet uçağını kaçıran acemi korsanlar perişan oldu

Atlasjet uçağını kaçıran acemi korsanlar perişan oldu.9055
  • Giriş : 20.08.2007 / 22:35:00

Atlasjet uçağını kaçıran korsanların sorgusu uluslararası boyuta taşındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Lefkoşa-İstanbul seferi yapan Atlasjet uçağını kaçıran ve gözaltında bulunan hava korsanlarıyla ilgili soruşturma, savcılık ve emniyet görevlilerince uluslararası boyutta genişletildi.

Savcılık yetkililerinden alınan bilgiye göre, uçak kaçırmayla ilgili soruşturmanın boyutu, Interpol ve diğer uluslararası güvenlik teşkilatlarıyla istihbarat bilgileri paylaşılarak derinleştiriliyor.

İnterpol'e başvuruldu

Savcılık yetkilileri, Mısırlı hava korsanı Mommen Abdül Aziz Talikh'in, El Kaide terör örgütünün aktif eylemlerinde bulunup bulunmadığı, gözaltı ve soruşturma geçirip geçirmediği ve örgütle ne çeşit bağlantıları olduğunun tespit edilmesine, Interpol ve uluslararası birimlerle temas kurularak çalışıldığını açıkladılar.

Yetkililer, hava korsanının, ABD'deki 11 Eylül saldırılarını organize eden "Ahmet" adlı kişiyle Suudi Arabistan'da aynı cezaevinde kaldığının anlaşıldığını ve cezaevinde bulunmasının nedeninin netleştirilmesine çalışıldığını söylediler. Savcılık ve emniyet birimlerinin, araştırmaları kapsamında, bir yıldır KKTC'de yaşadığı, diğer hava korsanı Mehmet Reşat Özlü ile de bir aydır aynı evde kaldığı belirlenen Mısırlı korsanın, bu süre içerisinde yaptığı telefon görüşmeleri ve faaliyetlerinin tespit edilmesine çalıştığı da öğrenildi.

El Kaide itirafı

Hava korsanı Mommen Abdül Aziz Talikh, savcılık ve emniyette verdiği ifadelerinde, El Kaide'nin kamplarında eğitim aldığını ve daha önce FBI tarafından gözaltına alındığını belirtti. Aziz Talikh'in, niçin FBI tarafından gözaltına alındığı ve Suudi Arabistan'da cezaevinde kalma gerekçesini açıklamadığı kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious