Atlasjet uçağının imalatçısı enkazı incelemeye aldı

Atlasjet uçağının imalatçısı enkazı incelemeye aldı.22135
  • Giriş : 03.12.2007 / 01:00:00
  • Güncelleme : 03.12.2007 / 00:57:32

Düşen uçağın imalatçı firması, enkazın olduğu yerde incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Isparta'da düşen Atalasjet'e ait uçağın imalatçısı McDonnell Douglas (MD) firmasından gelen yetkililer, uçak enkazında incelemelerde bulundu.

Uçağının enkazının olduğu bölgeye gelen heyet üyeleri, yaklaşık 1,5 saat alanda inceleme yaptı.

MD firmasının 3'ü ABD'li, 2'si Japon 5 yetkilisi ile sigorta şirketinden 1 görevlisinin incelemesine, 1 Türk yetkili de eşlik etti.

Heyet incelemeyi tamamlayıp bölgeden ayrıldığı sırada, heyete eşlik eden Türk görevli, bölgeden ayrılan heyeti görüntüleyen İhlas Haber Ajansı Antalya Muhabiri Sabri Çağlar'a tepki gösterdi.

Yetkilinin, çekim yapılmaması uyarısı üzerine Çağlar, jandarma ekipleri tarafından engellendi.

Jandarma ekipleri tarafından bölgede kurulan güvenlik çadırına götürülen Çağlar, kamera görüntülerinin izlenmesinin ardından serbest bırakıldı.

Isparta valisinden tepki

Bu arada Isparta Valisi Şemsettin Uzun ise, bugün bazı gazetelerde Atlasjet uçağının düşmesiyle ilgili "5 dakika uğruna öldüler" şeklindeki açıklamaların doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Uzun, yaptığı açıklamada, bugün bazı gazetelerde, uçağın pilotunun "Shortcut" (kısa yol) yaparak 5-10 dakika kazanmayı amaçlaması yüzünden kaza olduğu yönünde ifadelere yer verildiğini anlattı.

Kazanın ardından yetkililerin bu tür bir açıklamalarının olmadığını belirten Vali Uzun, "(5 dakika uğruna öldüler) şeklindeki açıklamalar doğruyu yansıtmıyor. Bu yanlış. Ayrıca böyle bir açıklamayı kim yapmış?" diye konuştu.

Atlasjet uçağı Isparta'da düştü: 57 ölü

Atlasjet Havayolları'nın İstanbul-Isparta seferini yapan ve içinde 50 yolcu ile 7 mürettebatın bulunduğu MD83 tipi yolcu uçağı dün Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı Çukurca bölgesi yakınlarında düştü. Kazada kurtulan olmadı.

Uçaktan son sinyal, Burdur Gölü üzerinde manevra yaparken alındı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, hava ve teknik şartların uçuş için son derece elverişli olduğunu söyledi. Kazanın sebebi, bulunan kara kutunun çözümlenmesinden sonra ortaya çıkacak.

Uçağın kanat ve motor bölümü tepenin üst kısımlarında, gövde kısmı da tepenin hemen aşağısında yaklaşık 150 metre mesafede bulundu. Isparta Valisi Şemsettin Uzun, "O bölge uçağın geçiş noktası değil" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious