ATM'ye bulaşan bu virüse dikkat!

ATM'ye bulaşan bu virüse dikkat!.11771
  • Giriş : 19.03.2009 / 17:33:00
  • Güncelleme : 19.03.2009 / 17:42:18

Sık sık kullandığımız bankmatiklere bulaşan virüs, tüm kart bilgilerini çalabiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güvenlik uzmanları sadece bankaların para çekme makineleri ATM'lerini hedef alan bir virüs keşfetti. Başta ATM üreticisi Diebold olmak üzere hemen hemen tüm ATM cihazlarını tehdit eden virüs, kullanılan kartların bilgilerini dijital olarak kopyalayabiliyor. Bunu yaparken aynı zamanda ATM cihazının kendi tuttuğu kayıt dosyalarını erişerek burada yer alan tüm bilgileri de çalabiliyor. Konuyla ilgili yorum yapan Diebold yetkilisi Ocak ayından beri bu virüsten haberdar olduklarını ve sorunun çözümü için güvenlik güçleriyle ortak çalışmalar yürüttüklerini ve bankaları bu konuyla ilgili uyardıklarını söyledi.

Diebold'un geliştirmiş olduğu Agilis 91x adlı özel yazılımı etkileyen virüs, bu yazılımın başka üreticiler tarafından da kullanılıyor olması nedeniyle büyük endişe oluşturdu. Virüsün topladığı bilgileri ne şekilde kullandığı hakkında bir açıklama yapılmadı fakat ABD Dolarlarını Rus ve Ukrayna para birimlerine çevirdiği için virüsün bu bölgelerden ortaya çıktığı düşünülüyor.

Daha çarpıcı bir konu ise ATM cihazlarının sadece kapalı devre bir ağa dahil olmaları nedeniyle, bu virüslerin ancak ATM cihazına erişim imkanı olan birileri tarafından yüklenebilecek olması. Bu nedenle virüsün etkilediği banka şubelerinin çalışanlarının sorgulanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*