ATO, Telekom'un yeni tarifesine dava açtı

  • Giriş : 18.02.2007 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Türk Telekom'un 1 Mart 2007 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni ücret tarifesinin iptali için dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ATO Başkanı Aygün, Türk Telekom'un şehirler arası konuşma ücretlerinde yüzde 80 oranında indirim yaparken, toplam telefon trafiğinin yüzde 85'ini oluşturan şehir içi konuşmaya yüzde 27 oranında 'fahiş zam' yaptığını öne sürdü. Aygün, "Bu indirim değil, bindirimdir. Şehir içi telefon görüşmesi Türk Telekom'un tekelinde olduğundan, ne kadar zam yaparsa yapsın, bu hizmeti veren başka bir kuruluş olmadığı için, tüketicilerin eli mahkum, telefon görüşmesini Türk Telekom'la yapacak" dedi.
Oger Grubu'nun Türk Telekom'un yüzde 55'lik hissesini 5 yıl taksitle satın aldığını, 2007 yılı taksit ödemesinin de 1 milyar ABD Doları olduğunu hatırlatan Aygün, "Türk Telekom, çok ucuza ve üstelik taksitle satıldı. Yapılan zam, Oger Grubu'na 822 milyon dolar kazandıracak. Yani 2007 taksitini Türk halkı kendi cebinden ödeyecek" dedi.
Aygün, "Şehir içi telefon görüşmesi hizmeti Türk Telekom'un tekelinde. Telekom, tekel olmanın avantajıyla yaptığı keyfi zamla vatandaşın haberleşmesini güçleştirecektir" dedi.

'Rekabete aykırı'
Aygün şunları kaydetti:
"Şehirler arası ve uluslararası telefon görüşmesi hizmeti sunan 19 şirket var. Burada asıl niyet, tekel olan ve kullanımın büyük bölümünü oluşturan şehir içi görüşmelerde zam yapmak. Buna karşılık yapılan fahiş indirimle az da olsa rekabet ortamının sağlandığı şehirler arası ve uluslararası görüşmelerde diğer şirketlerin önünü kapatmaktır. Yeni tarife yürürlüğe girerse bu şirketler yüzde 80 indirim karşısında rekabet edemeyecek ve tek tek kapanacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious