ATO Başkanı Aygün'den Basel II uyarısı

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Aygün, bazı ülkelerde bu yıl yürürlüğe giren Basel II düzenlemesiyle birlikte, yurtdışından borçlanma maliyetlerinin artacağını, bu durumdan bankacılık sektörü ile birlikte reel sektörün de olumsuz etkileneceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sinan Aygün, yaptığı yazılı açıklamada, Basel II ile birlikte ülke derecelendirme sistemine geçileceğini, Türkiye gibi derecelendirme notu (BB-) düşük ülkelerin yurtdışından borçlanma maliyetlerinin artacağını vurguladı. Mevcut uygulamaya göre Türkiye'nin Hazine kağıtlarına uygulanan yüzde 0(sıfır) risk ağırlığı yerine, ülke derecelendirmesinden dolayı yüzde 100 risk ağırlığı uygulanağını dile getiren Sinan Aygün, bunun da kredi maliyetini arttıracağını kaydetti.

"Yüzyılın en önemli ekonomik olayı" olarak değerlendirilen Basel II'nin 2008'de Türkiye'de de uygulamaya gireceğini kaydeden Aygün, hazırlıklı olmaları konusunda firmaları uyardı. Basel II ile birlikte, bağımsız denetim kuruluşları ve bankalar tarafından firmalara "derecelendirme notu" (reyting) verileceğini anlatan Aygün, ucuz kredi kullanmak için yüksek reyting notuna sahip olmak gerektiğini söyledi.

Sinan Aygün, kredi verilen firmanın reyting notunun düşmesinin, krediyi veren bankanın daha çok risk alması anlamına geleceğini ifade ederek, "Bu da firmaya kullandırılacak kredinin maliyetini artıracak. Reyting notu düştükçe kredi faizi de yükselecek. Notu yüksek olan düşük faizli, notu düşük olan yüksek faizli kredi kullanacak" dedi. Aygün, Basel II ile birlikte, bankacılık sektörü ile firmalar arasındaki ilişkilerde radikal değişiklikler olacağına dikkati çekti.

Basel II'den en çok KOBİ'lerin etkileneceğini vurgulayan Aygün, Türkiye'de KOBİ'lerin yüzde 47'sinin ticaret sektöründe faal olduğunu belirtti. Aygün, KOBİ'lerin Basel II'ye uyum için kurumsallaşmaları, esas faaliyet alanında çalışmaya özen göstermeleri, öz sermayelerini güçlendirmek için karlılığı yüksek projelere girmeleri, net işletme sermayesini yeterli düzeye çıkarmaları, kayıt düzenlerini gözden geçirerek şeffaf ve muhasebe standartlarına uyumlu tablolar hazırlamaları, kayıtdışı işlemleri kayıt içine almaları gerektiğini anlattı.

Sinan Aygün, ATO üyelerine Basel II konusunda yol göstermek amacıyla Hacettepe Üniversitesi ile ortaklaşa bir çalışma yürüttüklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious