ATO Başkanı Aygün'den mesajlar

  • Giriş : 08.11.2006 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, dün Ankara'dan Bursa'ya geçerken İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası'nı (İTSO) ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sıcak ve samimi havada geçen ziyarette önemli açıklamalar yapan Sinan Aygün, Türkiye'de yıllardır ekonomik verilerin olduğundan farklı olarak kamuoyuna yansıtıldığını söyleyip, "Önümüzdeki 1 ay içinde herkes gerçekleri öğrenecek, üstü kapalı duran konular gün ışığına çıkacak. Belki 1 ayı da bulmaz, 15 günde ortaya çıkar. Sakın birileri düğmeye bastı zannetmeyin, bunlar biriken konular" diye konuştu.
Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ANASİAD) Genel Merkezi'ni ziyaret etmek ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Bursa'ya gelen Sinan Aygün, İnegöl'de karşılandı. İTSO'yu ziyaret eden Aygün'ü burada İTSO Meclis Başkanı Zeki Anıl Gülşen, İTSO Başkanı Metin Anıl ile İTSO Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri karşıladı. İTSO toplantı salonunda gerçekleşen görüşmede konuşan ATO Başkanı Sinan Aygün, Türkiye ekonomisinin borçla büyüdüğünü söyledi. Bursa'nın tekstil başkenti olduğunu söyleyen Aygün, "Tekstilde 2005 yılında 140 milyar dolar ihracat gerçekleşmiş. Ama gerçekte böyle mi? Sadece tekstil üretimi için 80 milyar dolarlık makine ithal ettik, 30 milyar dolarlık da iplik ithal edildi. O zaman bizim gerçek ihracatımız sadece 30 milyar dolardır. Türkiye'de bir envanter çıkaramıyorsunuz ki gerçekler anlaşılsın. Örneğin DPT nerede, galiba kapandı. Bırakın herhangi bir bilgi paylaşmayı, burs almak için bile beni arayan yok" diye konuştu. Aygün, ülkede ekonominin verilerinin gerçekleri yansıtmadığını, büyüdüğü söylenen ekonominin gerçekte küçüldüğünü öne sürerek, "Eğer ekonomimiz büyüseydi borcumuz azalırdı, burada IMF olmazdı. Ama bakın dış borcumuz azalacağına sürekli artmış, IMF kapımızda bekliyor. Türkiye'de 1 ay içinde herkes gerçekleri öğrenecek, üstü kapılı duran konular gün ışığına çıkacak. Belki 1 ayı da bulmaz, 15 günde ortaya çıkar. Sakın birileri düğmeye bastı zannetmeyin, bunlar biriken konular" diye konuştu.

Aygün, konuşmasında, Türkiye'de çoğunlukların göz ardı edildiğini ama azınlıkların kanunlarının hemen çıkarıldığını söyleyip şöyle konuştu: "Patrik elindeki sopasıyla dolaşıp sürekli bir şeyler istiyor. Patrik kim peki? Bizdeki bir caminin imamı, evet statüsü bu. Temsil ettiği kitle de bir kısım azınlık. TBMM tatilde toplanıp azınlıklar için kanun çıkarıyor, sırf azınlıklar mallarını alsın diye. Tamam verelim ama o zaman bizim mallarımız da verilsin. Musul'da, Kerkük'te, Bosna'da Üsküp'te, Suudi Arabistan'da, Mekke'de Kudüs'teki mallarımız verilsin önce. Siyasetçiler ceylan derisi koltuklara oturunca başkalaşıyorlar. Hayır olmaz, sizi çoğunluk iktidara getirdi, onların istediği kanunları çıkarın. Tohum kanunu çıkarıyorsunuz. Hiç tohum konunu çıksın diye ortaya çıkan, yürüyen kimse gördünüz mü? Hayır yok, bulamazsınız ama bu kanun yüzünden mağdur olan çok. Biz Türk Ticaret Kanunu'nun çıkmasını istiyoruz, reel sektörün önünü açacak kanunlar istiyoruz. Bu ülkede Müslümanlar çoğunlukta çoğunlukların kanunları çıkarılsın" dedi.

Sinan Aygün'ün yaptığı ziyaretten büyük memnunluk duyduğunu söyleyen İTSO Başkanı Metin Anıl da kısa konuşmasında, İnegöl ekonomisi hakkında bilgi verdi. İnegöl'de lokomotif sektörün mobilya olduğunu ve bu günlerde ilçede MODEF EXPO fuarının düzenlendiğini söyleyen Anıl, "İnegöl ekonomik açıdan Türkiye'ye örnek olacak bir sanayileşme içinde. Mobilya ihracatımız artmaya başladı. Ayrıca tekstil konusunda da ciddi bir üretimimiz var. Dış ticaret fazlası veriyoruz. Mevcut OSB'mize ek olarak 2. bir OSB kurma hazırlıklarımız sürüyor. Bu OSB Mobilya İhtisas OSB olacak" dedi. Sinan Aygün ise, İnegöl ekonomisini yakından takip ettiğini ve gelişmeleri gözlemlediğini belirterek, "Tabii güzel işler oluyor ama İnegöl'de bir mobilya takımı 100 doları bulmazken İtalyan mobilya takımı 12-13 bin dolara alıcı buluyor. Esas bunu sağlamalıyız, ürünümüzün değerini arttırmalıyız"dedi. Bunu üzerine İTSO Başkanı Metin Anıl da bir süre önce İnegöl'den bir gıda firmasının Belçika'ya 1 TIR pırasa gönderildiğini, buradan gelirken de vana sipariş ettiğini belirtip, "Bu sanayici dostumuz 1 TIR pırasanın parasının, 1 tane vanaya yetmediğini ve üste bir miktar para eklemek gerektiğini bana söyledi. Gerçekten ürünlerimizin değerini arttırmak zorundayız. İnegöl'den ihraç edilen mobilya takımlarını bir çoğu 100 doları bile bulamayabiliyor" diye konuştu.

Konuşmalardan sonra Orhan-2 İnegöl köftecisinde verilen yemekten sonra Sinan Aygün, Bursa'ya hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious