ATO Başkanı Aygün'den Paris'e mektup

  • Giriş : 11.05.2006 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Fransız Ticaret ve Sanayi Odaları Meclis Başkanı Jean François Bernardin ile Paris Ticaret Odası Başkanı Pierre Simon'a birer mektup gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Aygün tepkisini, "Türkiye-Fransa ilişkilerini bir kaç sorumsuz politikacının popülist girişimine kurban etmeyin" sözleriyle dile getirdi. Aygün ayrıca, Paris Ticaret Odası Başkanı Simon'a mektupla birlikte 'Sarı Gelin' belgeselinin DVD'sini gönderdi.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamada, Aygün'ün yazdığı mektuplarda, "İfade özgürlüğünün en büyük savunucusu olduğu iddia edilen AB üyesi Fransa'da 'ermeani soykırımı yoktur' demeyi cezalandırmak çelişkilerin en büyüğü olduğunu belirterek, "Türkiye'ye kişisel özgürlüklerin geliştirilmesi yönünde telkinlerde bulunan Avrupa Birliği'nin üyesi bir ülke, konuşma hürriyetini kısıtlayarak kişisel özgürlükleri kısıtlamak istemektedir" dediği belirtildi.

ATO üyesi firmaların, Fransız ürünlerine boykot uygulaması şeklinde toplu bir eylem yapılması konusunda ısrarlarını ATO yönetimine ilettiklerini kaydeden Aygün, mektubunda Fransa parlamentosunun sağduyulu davranarak teklifi geri çekecekleri inancında olduğu için boykot eylemine öncülük etme düşüncesinde olmadıklarını belirtti. Aygün, mektubunda şunları dile getirdi: "Gelişmeler gerçekten üzüntü vericidir. İki ülke arasında gerginleşen siyasi ilişkiler etkisi ticari ilişkilerde de göstermek üzeredir. Bu noktada sizlere de görev düşmektedir. Sizlerin de sivil toplum örgütleri olarak, söz konusu teklifin bir daha geri gelmemek üzere gündemden kaldırılması konusunda etkileyici tavır ortaya koymanızı beklemekteyiz.

Meclis Yasal İşler Komisyonu'nda oy çokluğu ile reddedilen teklif, 18 Mayıs'ta Meclis Genel Kurulu'na gelecek ve burada görüşülecek olması bile tek başına, Türkiye ile Fransa arasındaki ilişkiler açısından bir kırılma noktası oluşturmaktadır. Bu tarihe kadar teklifin geri çekilerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden düzeltilmesini sağlamada katkılarınız olacağına inanmaktayız.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious