ATO'dan Çanakkale çıkarması

ATO'dan Çanakkale çıkarması.18034
  • Giriş : 17.03.2017 / 10:29:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ortaokul ve lise öğrencilerini Çanakkale’ye göndererek, gençlerin Türk tarihinin en önemli savaşını, yerinde öğrenmesini sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, ATO, bu yıl göndereceği 5 bin öğrenciyle birlikte, 13 yılda toplam 32 bin öğrenciyi Çanakkale’ye göndererek, savaşın geçtiği topraklarda tarih dersi almasını sağladı.

ATO Başkanı Gürsel Baran, 2005 yılından bu yana Çanakkale’ye öğrenci gönderdiklerini bildirerek, “Evlatlarımızın tarihimizin en önemli sayfası olan Çanakkale Savaşı’nı anlamasını istiyoruz. Çanakkale ruhunu geleceğimiz olan gençlere aktarmayı, bize o destanı yaşananlara karşı görev sayıyoruz ve toplumsal sorumluluk olarak bu görevi üstleniyoruz” dedi.

Çanakkale Savaşı’nın Türk tarihinde yeri ve öneminin çok büyük olduğunu kaydeden Baran, şunları söyledi:

“Çanakkale Savaşı’nda Atatürk (Size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum) diyerek ölümsüzlük hikâyesi yazdırmış, şehitlerimiz de inançları, ahlakları, fedakârlıkları ve vatan sevgileriyle Çanakkale’yi geçilmez kılmıştır. Modern silahlarla donatılmış bir ordunun karşısında, günde bir kez buğday çorbası ya da üzüm hoşafı içerek aç biilaç, ateş almaz tüfeklerle, patlamaz toplarla, yalın ayakla kazanılmış bir zaferdir Çanakkale. Seyit Onbaşı’nın 230 okka gülleyi kaldırıp topa sürerek koca gemiyi sulara gömdüğü bir zaferdir. Çanakkale’de kazanılan zaferle milletin makus talihi tersine çevrilmiştir. Çanakkale şahitlerimizi ve onlarla birlikte bu vatan için, bayrakları için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.”

-ÖĞRENCİLER GELİBOLU YARIMADASI’NI ADIM ADIM GEZECEK-

ATO’nun bütçesini sağladığı ve 5 bin öğrencinin katılacağı Çanakkale gezisinde savaşın yaşandığı tüm topraklar, rehberlerle birlikte öğrencilere gezdirilecek. Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı Eceabat, Kilitbahir, Alçıtepe, Morto Koyu ile Çanakkale Şehitler Abidesi’nin görülebileceği Çanakkale gezisinde, öğrencilere Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar muharebeleriyle ilgili bilgiler verilecek. Anzak Koyu’nda Anzak Şehitliği’nin de ziyaret edileceği gezide öğrencilere Çanakkale Savaşları’nın Türk ve dünya tarihindeki önemi aktarılacak. Gezide, öğrenciler, muharebe alanları, kanıtlar, tabyalar ve siperleri gezip savaşılan yerleri görerek tarih kitaplarında okudukları savaşa dair detayları öğrenme imkânı bulacaklar. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*