ATO'dan kredi kartı yasa önerisi

ATO'dan kredi kartı yasa önerisi.11361
  • Giriş : 09.03.2008 / 14:52:00

Ankara Ticaret Odası (ATO), ''yüz binlerce insanın kabusu olmaya devam eden'' kredi kartı sorununun çözümü için TBMM'ye yasa önerisi sundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ATO'dan yapılan yazılı açıklamada, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'ya sunulan yasa önerisinin içeriğine ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, bugüne kadar ödeme kolaylığı getiren iki yasal düzenleme yapılmasına rağmen, faiz oranlarının yüksekliği ve kart limitlerinin kullanıcıların gelir düzeyinin çok üzerinde olması nedeniyle, sorunun köklü bir çözüme kavuşturulamadığı vurgulandı.

ATO açıklamasına göre, 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasasında değişiklik yapılmasına dair yasa önerisi iki maddeden oluşuyor.

Birinci madde, 5464 Sayılı Yasa'nın 8. maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan kart çıkaran kuruluşların yükümlülüklerine ilişkin ifadenin, ''Kart çıkaran kuruluşlar, kartların düzenli ve güvenli kullanımı ile bildirim, talep, şikayet ve itirazlara ilişkin gerekli tedbirleri almaya yönelik sistem ile T.C. kimlik numarasına bağlı kart bilgi havuzu sistemini oluşturmak ve bu sistemlerin kesintisiz ve tam çalışmasını sağlamakla yükümlüdür'' şeklinde değiştirilmesini içeriyor.

Açıklamada, yasa önerisinin ikinci maddesinde, 5464 sayılı Yasa'nın 26. maddesinin üçüncü fıkrasının ''Kredi kartlarında uygulanacak olan yıllık azami akdi faiz oranı, devlet iç borçlanma senetlerinin yıllık ortalama basit faiz oranının yüzde elli fazlasını geçemez'' şeklinde değiştirildiği belirtildi.

ATO Başkanı Sinan Aygün, yasa önerisinin benimsenmesi ve sahiplenilmesi için TBMM üyelerine çağrıda bulundu.

Aygün, her 2-3 yılda bir kredi kartı kabusu görmemek için köklü çözümü içeren bir yasa önerisi hazırladıklarını ifade ederek, bu önerinin en kısa zamanda komisyonlarda görüşülerek genel kurulda yasalaşmasının, hem bankaların hem de vatandaşların lehine olacağını kaydetti.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious