Atomu patlattı, 4.9'la salladı

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

Tüm dünyanın İran’ın nükleer gücüne odaklandığı ortamda yeraltında nükleer deneme yapan Kuzey Kore yeryüzünü şoka soktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


İlginç zamanlama

Kuzey Kore’nin denemesi kritik bir güne rasgeldi. Atomun patladığı saatlerde komşu Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Güney Kore’yi ziyaret ediyordu. Denemeden saatler sonra da BM Güvenlik Konseyi oylama yaparak G. Kore Dışişleri Bakanı Ban Ki-Moon’u Genel Kurul’a yeni genel sekreter olarak önerdi.

NÜKLEER ffaaliyetlerini dondurma anlaşmasını 2002’de bozan Kuzey Kore, "Amerika’nın artan işgal tehdidine karşı caydırıcılığın bir parçası olarak" dün tarihinde ilk kez nükleer silah denemesi yaptığını açıkladı. Bu açıklama başta komşuları olmak üzere dünyayı alarma geçirdi.

Yaptıkları nükleer denemenin Kore yarımadasında barış ve istikrara katkıda bulunacağını savunan Kuzey Kore, bombanın yeraltında başarıyla patlatıldığını ve radyasyon sızıntısı görülmediğini açıkladı. Açıklamada, deneme "Kuzey Kore silahlı kuvvetlerine ve halka mutluluk veren tarihi bir olay" diye nitelendi.

Pyongyang’ın açıklaması biraz kuşkuyla karşılandı ama ilk veriler nükleer denemeyi doğrular nitelikte. ABD, nükleer denemenin açıklandığı saatlerde Kuzey Kore’de Richter Ölçeği’ne göre 4.2 büyüklüğünde bir yer sarsıntısının tespit edildiğini duyurdu. Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow, "Kuzey Kore’nin kışkırtıcı bir eylemde bulunduğunu" bildirdi. Daha sonra ABD Başkanı George W.Bush ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe telefon görüşmesi yaparak, K.Kore’ye karşı Güvenlik Konseyi’nde kararlı bir şekilde harekete geçmek üzere anlaştılar. Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı.

BM Güvenlik Konseyi’nin gündeminde ayrıca Genel Sekreterliğin Güney Koreli adayı Ban Ki-Moon’un oylaması bulunuyordu ve Ban yeni genel sekreter olarak önerildi. Bir görüşe göre K. Kore, nükleer denemenin zamanlamasıyla Ban’ın bu göreve getirilmesine karşı olduğu mesajı vermişti.

DÜNYA ALARMDA

Kuzey Kore’nin bu açıklaması, komşuları Güney Kore, Çin ve Japonya’da yetkilileri harekete geçirdi. Güney Kore Savunma Bakanlığı güvenlik alarm seviyesinin yükseltildiğini açıkladı ve nükleer denemeye sert yanıt vereceklerini bildirdi. Japonya Bakanlar Kurulu olağanüstü toplantıya çağrıldı. Çin Kuzey Kore’yi kınadı, Pyongyang’ın diplomatik görüşmelere geri dönmesi umudunu dile getirdi. Güney Kore ve Asya borsalarında keskin düşüşler yaşandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Rusya, Kuzey Kore’nin nükleer silah denemesini kesinlikle kınıyor. Bu sadece Kuzey Kore’yi ilgilendiren bir konu değil, dünyada nükleer silahlanmanın önlenmesi sürecine çok ciddi hasar veren bir gelişme" dedi.

JAPON’A MESAJ MI

Nükleer deneme haberi, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Kuzey Kore’nin nükleer planları konusunda görüşmelerde bulunmak üzere Güney Kore’ye gitmesinden bir saat sonra duyuruldu. Çin ve Japonya liderleri önceki gün, Kuzey Kore’nin nükleer deneme yapmasına izin verilmeyeceğini öne sürmüştü. Pyongyang yönetimi geçen yıl nükleer silah geliştirdiğini iddia etmişti. Ancak Kuzey Kore asla bu silahları ilk kullanan taraf olmayacağını söylüyor. Uzmanlar Kuzey Kore’nin sekiz nükleer bombaya yetecek plütonyuma sahip olduğuna inanıyor.

Apartman topuk ve mizamplili lider

HAKKINDA fazla bilgi bulunmayan K.Kore lideri Kim Jong-il’in bilinen özellikleri şöyle:

Boyu kısa olduğu için apartman topuk giyer. Konyak sever, saçını kabartır.

Baharatlı yiyeceklere düşkünlüğü yüzünden mide sorunu var, karaciğeri de rahatsız.

Uçaktan korkar. Bu nedenle Rusya’yı 11 günde trenle kat etmişti.

Doğumuyla ilgili farklı hikayeler var. Bazı kaynaklar, babası SSCB’de sürgündeyken 1941 yılında Sibirya’da dünyaya geldiğini belirtse de, resmi Kuzey Kore tarihine göre ülkesinin kuzeyindeki kutsal Paektu dağında, babasının gerilla üssünde 1942’de doğdu ve doğumunda gökyüzünde yeni bir yıldız ve çifte gökkuşağı belirdi.

Kim, 20 bin Hollywood filminden oluşan bir arşive sahip olduğunu açıklamıştı.

Yıldönümünü havai fişek yerine atomla mı kutladı

KUZEY Kore geçen hafta "Amerika’nın artan düşmanca tavrını" gerekçe göstererek, nükleer silah deneyeceğini açıklamıştı ancak tarih vermemişti. Denemenin, Kuzey Kore lideri Kim Jong-il’in 1997’de Kore İşçi Partisi liderliğine getirilmesinin yıldönümüne denk getirilmesi dikkati çekti. Yıldönümünün havaii fişek niyetine nükleer bomba ile kutlandığı yorumları yapıldı. Kuzey Kore’nin denemeden 20 dakika önce Çin’e haber verdiği bildirildi.

Nükleer gerilim nasıl başladı

Nükleer çalışmalarından doğan sorun ilk olarak, Pyongyang yönetiminin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu denetçilerinin, rapor edilmeyen tesislere girmelerini engellemesiyle 1993 yılında patlak verdi. Nükleer çalışmalarını, ABD ile yaptığı anlaşma uyarınca 1994’te donduran Kuzey Kore, anlaşmayı 2002’nin sonlarına doğru bozdu ve çalışmalarını hızlandırdı. Süreç, Kuzey Kore’nin Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’nı terk etmesiyle çıkmaza girdi.

Güney Kore istihbaratına göre, nükleer deneme ülkenin kuzeydoğusunda 360 metrelik bir tepenin içine açılan delikte gerçekleştirildi. Japonya Meteoroloji Kurumu, nükleer deneme bölgesinde 4.9 büyüklüğünde sarsıntı tespit edildiğini açıkladı.

Hiroşima kadar mı
Rusya Savunma Bakanı Sergey İvanov, K.Kore’nin denediği atom bombasının 5-15 kiloton TNT gücünde olduğunu bildirdi. ABD’nin Hiroşima’ya attığı atom bombası da 15 bin kiloton gücündeydi.

Nükleer mi değil mi
Ancak G. Kore, bombanın yarım kiloton TNT gücünde olduğunu bildirdi. ABD istihbaratı da bir kilotonun altında patlama tespit etti. Bir yetkili, "Patlamanın nükleer olup olmadığını bilmiyoruz. Genelde ilk denemeler birkaç kiloton gücünde olur" dedi. Fransa da yarım kilotonluk patlama tespit etti.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious