ATO'nun Genel Kurulu'nda demokrasi ayıbı

ATO'nun Genel Kurulu'nda demokrasi ayıbı .10376
  • Giriş : 03.05.2008 / 15:21:00

Halkevleri, DİSK ve KESK yetkililerine kürsüde konuşma izni veren Tabip Odası, seçimlere katılan muhalefete söz hakkı tanımadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlginç olan kendi muhalefetine konuşma hakkı tanımayan Tabip Odası'nın yapılan toplantı sırasında yapılan tüm konuşmalarda AK Parti'yi muhaliflerini susturmaya çalıştığıyla suçlamasıydı.

Ankara Tabip Odası yönetimi, tabip odası seçimlerinde yarışacak olan muhafazakar grubun konuşmasına izin vermedi. ATO'nun mevcut yönetiminin karşısında seçime girecek Ankara Hekim Platformu Başkanı Prof. Dr. Serdar Öztürk, konuşmak için kürsüye çıktı ancak konuşamadı. Divan Başkanı'nın önce konuklar açıklama yapacak gerekçesiyle tartıştığı Öztürk, "Tutumunuzu anlamıyorum. Ben Gencay Gürsoy'a yapılan muameleyi eleştirmek için kürsüye geldim. Seçimlerde muhalif olduğum için konuşturmuyorsunuz." dedi. Öztürk'ün sözleri üzerine salondaki tansiyon yükseldi. Yönetim taraftarları seçime girecek muhafazakar hekimlerin liderini kürsüden inmesi için protesto etti. Uzun süre Divan Başkanı ve salondakilerin susmasını bekleyen Öztürk, sonunda kürsüden indi.

Divan Başkanı Sedat Abbasoğlu'nun konuklarımız dedikleri ise doktorlar dışındaki sivil toplum kuruluşlarıydı. Halkevleri, Sosyalist Demokrasi Partisi, DİSK, KESK, Türkiye Mimar ve Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası başkan ve yöneticileri kürsüye çıkarak AK Parti ve politikalarını eleştirdi. Tehdide varan açıklamalar yapan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, "Bu iktidarı yerin dibine batırıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz." dedi. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul 1 Mayıs olaylarına göndermede bulunarak polisin AK Parti'nin polisi haline geldiğini savundu.

Demokrasiden bahsedenlerin iki yüzlülüğü

Demokrasiden bahsedenlerin iki yüzlülüğünün ortaya çıktığını söyleyen Ankara Hekim Platformu Başkanı Prof. Dr. Öztürk, "Genel Kurul programında kimlerin konuşacağına yönelik bir liste yok. Ama Divan Başkanı istediği kişileri konuşturdu. Seçime girecekler ise konuşamadı. Biz muhalif olduğumuz için bu muameleye tabi tutulduk." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious