ATV Sabah satışı için gensoru önergesi

ATV Sabah satışı için gensoru önergesi.9340
  • Giriş : 14.05.2008 / 14:38:00

CHP, ATV-Sabah'ın, Çalık Grubuna satışında, “İstenilen sonuçları almak için ihale öncesi ve sonrası olaya müdahil olduğu, yetkisini bir grubun avantajı için kötüye kullandığı” gerekçesiyle, Başbakan Erdoğan hakkında gensoru önergesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Grup Başkanvekilleri Hakkı Süha Okay, Kemal Kılıçdaroğlu ve Kemal Anadol imzasıyla TBMM Başkanlığına sunulan gensoru önergesinde, TMSF tarafından el konularak hisseleri devralınan ATV ile Sabah'ın, Çalık Grubuna bağlı Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'ye satılmasında; Çalık Grubunun ihaleye tek başına girmesi, yabancı ortak bulması ve ihale bedelinin büyük bir bölümünün kamu bankalarının açtığı kredilerle ödemesinin sağlandığı ileri sürüldü.

Halkbank ve Vakıfbank'ın, krediyi hangi şartlarla verdiklerini açıklamamasının, kamu bankaları aracılığıyla, “Yeni bir hortumlama sürecinin yaşandığını” gösterdiği savunulan önergede, şunlar kaydedildi: “Bu süreçte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan istenilen sonuçları almak için ihale öncesi ve sonrası olaya müdahil olmuş, yetkisini bir grubun avantajı için kötüye kullanmıştır. ATV ile Sabah'ın ihaleyle Çalık Grubuna bağlı Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş ye satılmasında rolü, etkisi ve sorumluluğu bulunan Erdoğan hakkında gensoru açılmasını istiyoruz.”

“YABANCI ORTAK BULMAK İÇİN KATAR'A ZİYARET

Önergenin gerekçesinde de ATV ve Sabah'ın 1,1 milyar dolarla satışa çıkarıldığı, 5 Aralık 2007'de yapılan ihaleye tek teklif Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'den geldiği, bu şirketin de 24 Nisan 2008'de 1,1 milyar doları TMSF'ye ödediği anımsatıldı.

Çalık Grubu'nun, kamu malı olan ATV ve Sabah'ı kamu parasıyla satın aldığı ifade edilerek, şu görüşlere yer verildi:

“Bu satın alma süreci içinde iktidara mensup kişiler, yandaş medya yaratma amacıyla; yatırımcıların bir kısmına ihaleye girmekten vazgeçmeleri için telkinde bulunmuş, bazı yabancı yatırımcılara Türk ortak olarak seçtikleri kişilerden vazgeçmelerini tavsiye etmiş, bazılarına da bu işe karışmamalarını söylemiştir. İkna için yeterli zamana sahip olunsun diye ihale tarihi 1 ay sonrasına ertelenmiş, Çalık Grubunun ihaleye tek başına girmesi sağlanmıştır.

Küresel krizin tüm finans kuruluşlarını olumsuz etkilemesi yüzünden kredi bulmakta zorlanan Çalık Grubunun ödeme süresi olabildiğince uzatılmış; RTÜK onayı 2 ayda çıkmış, TMSF ödeme yapması için Çalık'a 2 ay süre vermiştir. Ödeme yapılmaması halinde ihale şartnamesinde yer alan ağır yükümlülüklerle karşı karşıya kalmaması için kamu bankalarına kredi vermeleri için siyasal baskı yapılmıştır. Yabancı ortak bulmak için Katar'ı son 5 ayda Cumhurbaşkanı, Başbakan ve 8 bakan ziyaret etmiştir. Sonuçta Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş' ye Katar kökenli Al Wasaeel International Media Company ortak olmuştur.”

DAMADIN GENEL MÜDÜR OLMASI...”

Önergenin gerekçesinde, Halkbank ve Vakıflar Bankası'nın, ticari sır niteliğinde bir bilgi olmadığı halde kredi koşullarını açıklamaktan kaçındığı ileri sürülerek, şu ifadelere yer verildi: “Başbakan Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın Çalık Grubunda Genel Müdür olarak çalışması, Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak'ın, ATV-Sabah ihalesini kazanan Turkuvaz Radyo Televizyon Gazetecilik ve Yayıncılık A.Ş'nin Genel Müdürü ve ortağı olması, Zaman Gazetesinin imtiyaz sahibi Ali Akbulut'un, Çalık ailesinin damadı olması, hem Akbulut'un hem Çalık'ın Asya Katılım Bankası'nın en büyük ortağı olmaları, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu ihaleden uzak durmasını gerektirirken, tam aksi davranışla ihale sürecinde etkin rol almıştır. Başbakanın ihale sürecinde etkili olması kendisini büyük bir sorumluluk ile karşı karşıya bırakmıştır.”

“BU SATIŞ, ADRESE TESLİM MEDYA PAZARLAMASIDIR

Satış sürecinde yaşanan gelişmeleri anımsatan Okay, bu süreçte siyasi otoritenin Çalık Grubunun, ihaleye tek başına girmesi için gereken her şeyi yaptığını öne sürdü.

Yatırımcıların bir kısmına ihaleye girmekten vazgeçmesi için telkinde bulunulduğunu, bazı yabancı yatırımcılara Türk ortak olarak seçtikleri kişilerden vazgeçmelerinin tavsiye edildiğini savunan Okay, bazılarına da “sen, bu işe karışma” denildiğini ileri sürdü.

Çalık Grubunun ihaleye tek başına girmesinin sağlandığını, bu gruba kredi verilmesi için kamu bankalarına talimat verildiğini iddia eden Okay, yabancı ortak bulmak için Katar'a, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 8 bakanın yaptığı ziyaretlerinin de dikkati çektiğini söyledi.

Sonuçta, ATV-Sabah grubunun Turkuaz şirketine teslim edildiğini öne süren Okay, “Unutulmamalıdır ki bu ülkede banka hortumlatarak, medya pazarlama iddiasıyla Yüce Divan'da yargılanan Başbakan ve bakanlar vardır. Yandaş medya yaratmak için gözünü karartanlar ve buna alet olanların akıbeti geçmişte görülmüştür. Bu satış, açıkça adrese teslim medya pazarlamasıdır” diye konuştu.

Okay, ATV-Sabah ihalesinden çekilmeleri konusunda, iş adamlarına baskı yapıldığına ilişkin somut kanıtlara ulaşıp ulaşmadıklarının sorulması üzerine, “Bunlar gensoru görüşmelerinde ifade edilecektir. Dün Genel Başkanımızın açıklamalarında bunların ip uçları vardı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious