AU askerleri Somali'ye geldi

  • Giriş : 06.03.2007 / 00:00:00

Afrika Birliği (AU) barış gücü askerleri, Somali'ye geldi. İki uçak dolusu Uganda askeri, başkent Mogadişu'ya vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Rus yapımı Antonovs tipi uçak, içinde Uganda askerleri ile Mogadişu havalimanına indi. Uçakların gelişi sırasında havalimanı etrafında geniş güvenlik önlemleri alınırken geçici hükümet yetkilileri ve savaş ağaları da karşılamaya geldi. Uçağın inişi ardından Somali ve Uganda milli marşları çalındı.

Etiyopya destekli geçici hükümet, İslam Mahkemeleri Birliği (İMB) güçlerini ülkeden sürmesi ardından Afrika Birliği harekete geçmişti. Etiyopya askerlerini geri çekeceğini açıklaması ile AU, bu ülkeye asker göndermek için üye ülkelerle görüşmelerde bulunmuştu.

Ugandalı askerleri karşılamaya Somali Genelkurmay Başkanı Abdullahi Ömer Ali, İçişleri Bakanı Mahmud Ahmed Guled, Savunma Bakanı Yardımcısı Salad Ali Celle ve pekçok askeri yetkili karşılamaya geldi. Genelkurmay Başkanı Ömer Ali, "AU birliklerinin gelmesinden çok memnun oldum." dedi.

Geçen hafta geçici hükümetin bulunduğu Baidoa kentine 30 kadar Uganda askeri gelmişti. Afrika Birliği, Somali'ye 8 bin kadar asker yerleştirmek istemesine rağmen üye ülkelerden ancak bu isteğinin yarısı kadar asker sözü alabildi. Uganda, bin 500 asker göndermeyi teklif ederken Burundi bin 700, Nijerya 850 asker göndermeye karar verdi. Malavi ve Gana'nın da asker göndermesi bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious