AÜ Tıp Fakültesi dekanı istifa etti

AÜ Tıp Fakültesi dekanı istifa etti.10391
  • Giriş : 28.05.2009 / 18:20:00

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Balcı, görevinden istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Balcı,  AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ile 'biraz farklı düşündüğü için' istifa ettiğini söyledi. Üniversitelerde atamaların, rektörlerin değerlendirmesiyle yapıldığını söyleyen Balcı, ''Kendi kurullarımızın oluşturduğu akademik yapıya uygun görevlendirmeler olmadığı sürece sıkıntılar olacaktır. Bu nedenle görevi bıraktım'' dedi.

Balcı'nın istifası nedeniyle Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu da yazılı bir açıklama yaptı. AÜ'nün sadece emir ve talimatlarla yönetilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''İdarenin uygulamalarının çok sayıda öğretim üyesinin görüş ve düşüncelerini dikkate alan birleştirici ve yapıcı yönde olması gereklidir. Üniversitenin ruhu bu olmalıdır. Bunun aksi, kadrolaşmayı, ayrışmayı getirecektir, bilimsel ortama zarar verecektir. Demokrasi uygulamaları ile topluma örnek olması gereken ve toplumun lokomotifi görevini üslenmek konumunda olan bu güzide kuruluşumuzun başına, demokratik seçimle gelen Prof. Dr. Mustafa Balcı'nın nazik olmayan davranış ve talepler sonucu istifa etmek durumunda bırakılmasını derin bir üzüntüyle karşılıyoruz.''

-REKTÖRDEN TABİP ODASINA TEPKİ-

AÜ Rektörü İsrafil Kurtcephe de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Balcı ile arasında istifasını gerektirecek birşey yaşanmadığını söyledi. Üniversitede ''ayrışmanın, ötekileşmenin önüne geçmek için göreve talip olduğunu ve ilk günden itibaren bunun için çalıştığını'' ifade eden Kurtcephe, ''Bunun aksi düşünülemez. Mustafa hocamın kişisel tercihidir. 'Size rahat çalışma ortamı yaratmak istiyorum' dedi. Ayrılmasına ilişkin olumsuz ne bir söz ne de bir eylem oldu'' dedi.

Antalya Tabip Odası'nın açıklamasının ''insafsızca bir suçlama'' olduğunu belirten Kurtcephe, şöyle konuştu:

''İnsanlara ellerini vicdanlarına koyup ona göre değerlendirme yapmaları çağrısında bulunuyorum. Bu açıklamaya çok üzüldüm. Bizim yönetimimizi eleştirmek Tabip Odası'nın görevi değil, yetki sahalarına da girmiyor. Birileri bizi eleştirecekse kendi camiamızdır. Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği'nin bu konularda söz söylemesi hoş görülür ama Tabip Odası'nın AÜ'nün iç işlerine ilişkin ağır ifadeler kullanmasını yakışıksız buluyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*