AÜ'de çıkan öğrenci kavgasının arkasında kimler var?

AÜ'de çıkan öğrenci kavgasının arkasında kimler var?.13202
  • Giriş : 07.04.2008 / 14:18:00
  • Güncelleme : 07.04.2008 / 16:13:49

Yurtlarda 4 gün boyunca terör örgütü PKK'nın sözde bayrağının asılı kaldığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Makamında açıklamalarda bulunan Rektör Mustafa Akaydın, kampusu korumanın güç olduğunu söyledi. AÜ kampusunun şehrin içinde yer alması sebebiyle her taraftan girişe açık olduğunu ifade eden Akaydın, "Burada olay çıkmasın dediğiniz anda üniversiteyi tatil etmeniz lazım" dedi. Akaydın, üniversitede 3 gündür gerilimin hakim olduğunu söyledi. Akaydın, yurtta 4 gün boyunca PKK bayrağının asılı kaldığı iddiasını ise "Ben duymadım" diye cevapladı.

Odasında basın mensuplarının sorularını cevaplandıran AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, cuma günü başlayan olaylar üzerine Valiliğin de devreye girmesiyle gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını söyledi.

Akaydın üniversite kampusunu çok iyi korumanın mümkün olmadığını belirterek, "Çünkü kentin tam ortasında, her tarafından girişi çok kolay ve kampus içinde bir hastane var. Burada olay çıkmasın dediğiniz anda üniversiteyi tatil etmeniz lazım. Kötü niyetli insanlar var ve kampusa girmek isterlerse, kentin içinde herhangi bir yere girmek kadar kolay. 80 tane güvenlik görevlimiz var ama gece gündüz çalışıyorlar. Cumadan sonra daha geniş güvenlik önlemi alındı. Ama dün kontrolden çıktı. Yetmedi, hemen takviye geldi. Ama o arada istenmeyen görüntüler yaşandı" dedi.

"Silahlı kişilerin üniversiteye girmesi son derece tuhaf." değerlendirmesinde bulunan Akaydın, "Üstelik, bu kişinin üniversiteyi terk etmesi ve henüz yakalanmamış olmasını üzücü buluyorum. Basın görüntülerinden algıladığımız bir kişi dışarıdanmış gibi geliyor. Dışarıdan kişilerin oraya müdahalesi zaten polisin bilgisi dahilinde" diye konuştu. Olaylarla ilgili soruşturma açılacağını ifade eden Akaydın, olayların patlak verdiği yurtta da ayrı bir soruşturma yürütülmesi gerektiğini söyledi.

"CİDDİ BİR SAĞLIK SORUNU YOK, 36 ÖĞRENCİ GÖZALTINDA"

Açıklamasında haftalardır Türk üniversitelerinde bir gerilim yaşandığını, bunun arkasında kimlerin bulunduğuna dair yorum yapmayı doğru bulmadığını kaydeden Akaydın, şöyle konuştu: "Bu emniyet ve istihbarat güçlerimizin görevi. Ama bu bir realite. Akdeniz Üniversitesi bu güne kadar Türk üniversiteleri içinde mutlu bir eğitim, araştırma ortamı olan bir kurum olarak tanınıyordu. Bizde de bunlar yaşandı. Sadece dün akşam değil, üç günden bu yana gerilim var. Odak noktası üniversitemiz kampus alanı içinde yer alan kredi ve yurtlar kurumu. Yurtta karşıt görüşlü öğrencilerimiz arasında bir gerginlik var. Cuma akşamı itibariyle bastırıldı. Ancak 6 Nisan günü tekrar bir hareketlenme oldu. Bu çok üzücüdür ki, üniversite dışından geldiği bilinen ve silahlı olduğu da gözlenen gruplar tarafından da kışkırtıldı. Tek sevindirici tarafı çatışmalarda hayati tehlike ya da ciddi bir yaralanma ile sonuçlanmamış olmasıdır. Sadece 3 öğrencimiz acil servise intikal etmiştir. Tedavileri kısa sürede bitirilip, taburcu edilmişlerdir. Ciddi bir sağlık sorunu yok şu anda. Maalesef 40 civarında, 36'sı üniversite öğrencimiz olmak üzere, gözaltı var. Dışardan gelen kişilerin yakalanmalarını, bunun hesabının sorulmasını bekliyorum. Arkasındaki odakların, planların ortaya çıkarılmasını emniyet güçlerimizden bekliyorum" dedi.

"PKK BAYRAĞI ASILDIĞINI DUYMADIM"

Yasa dışı örgüt bağlantısının ve yurtta 4 gündür PKK bayrağı asıldığı iddiasının sorusuna Akaydın, "Bunu ilk kez sizden duyuyorum. Yasadışı örgüt bağlantısı ve provokasyon olduğu bu tür olaylarda her zaman söylenir. Bizde de ne ölçüde var bilemiyorum. Varsa iç ve dış odaklar içine gidiyor. Ben PKK bayrağı asıldığını duymadım. Duymamam benim için rektör olarak kabul edilebilir değil. Bunun olması, provokatif şeyler. Antalya'nın göbeğinde bir öğrenci yurdunda PKK'nın bayrağı 4 gün asılı kalamaz. Bu mümkün değil bence. Onun için inanmak istemiyorum" cevabını verdi.

"ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ BURADA TARAFLI DAVRANAMAZ"

Akaydın, öğrencilerin üniversite yönetimini olayları görmemezlikten gelerek, göz ardı ettiğinin hatırlatılmasına da şu açıklamayı yaptı: "Öğrencilerin bir gurubunun yurt sorunları hakkında böyle bir söylemi var. Ben sizinle görüşmeden önce 3 öğrenciyle görüştüm. Üniversite yönetiminin burada taraflı davranması düşünülemez. Hangi görüşten olursa olsun, onlar bizim çocuklarımız. Bunları kendi gençliğimizde yaşadık. Bunun acısını sadece biz değil, tüm Türkiye gördü. Onun için bizim taraflı olmamız düşünülemez. Ama farklı görüşteki öğrencilerin böyle görüşleri var. Yurt yönetimiyle ilgili bizim hiçbir yaptırımımız olamaz. Bize bağlı bir kurum değil. Sadece sınırlarımız içinde. Milli eğitim bakanlığına bağlı"

"80 ÖNCESİ GENÇLİK OLAYLARININ YENİDEN ALEVLENECEĞİ ENDİŞESİ TAŞIYORUM"

Akaydın, "80 öncesi gençlik olaylarının yeniden alevleneceğini endişe ediyor musunuz?" şeklindeki bir soruya ise, "Açıkça taşıyorum. Herkesi uyarıyorum. Rektör olarak bu konuda gerek siyasilerin gerek emniyettekilerin son derece duyarlı olması lazım. Hepimize görev düşüyor. Buna katılması muhtemel öğrencilere sükunet tavsiye ediyorum. Bu endişeyi taşıyorum" cevabını verdi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious