Audi'nin ilk çeyrek kârında sert düşüş

Audi'nin ilk çeyrek kârında sert düşüş.14630
  • Giriş : 27.04.2009 / 13:23:00

Alman lüks otomotiv şirketi Audi'nin ilk çeyrek karı, küresel ekonomik krizin araç satışlarını olumsuz etkilemesi yüzünden yüzde 29 geriledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Audi, bu yıl ilk çeyrekte karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29 azalarak 363 milyon avro olduğunu açıkladı. Avrupa'nın en büyük otomotiv şirketi Volkswagen'in sahibi olduğu Audi, geçen yıl ilk çeyrekte 514 milyon avro kar etmişti.

Şirketin, geçen yıl ilk çeyrekte 8,3 milyar avro olan satışları da bu yıl aynı dönemde yüzde 19 düşerek 6,7 milyar avro oldu.

Açıklamada, ''Devam eden küresel ekonomik gerileme göz önüne alındığında Audi, 2009 yılında dünya çapında araç talebinde keskin bir düşüş görülmesini bekliyor. Özellikle Kuzey Amerika ve Avrupa gibi önemli satış bölgeleri bu olumsuz gelişmeden etkilenecek'' denildi.

Bu arada, İngiliz sigorta şirketi Aviva'nın ilk çeyrek gelirleri yüzde 11 yükseldi.

Aviva, bu yıl ilk çeyrekte gelirlerinin yüzde 11 artarak 14 milyar dolar olduğunu açıkladı. Geçen yıl aynı dönemde gelirleri 12,4 milyar dolar olan şirketin gelirleri Avrupa ve Kuzey Amerika'da güçlü bir artış gösterirken, Asya-Pasifik bölgesinde yüzde 8 ve İngiltere'de yüzde 12 geriledi. Geçen yıl ilk çeyrekte 1,2 milyar dolar zarar eden şirket, bu yıl aynı döneme ilişkin kar ya da zarar açıklaması yapmadı.

Şirket bu ay başında 1,100 personeli işten çıkaracağını açıklamıştı.

Öte yandan, Japon elektronik şirketi Sharp, küresel ekonomik kriz nedeniyle artan rekabet ve düşen talep yüzünden geçen yıl 1,3 milyar dolar zarar etti.

Önceki yıl yaklaşık 1 milyar dolar kar eden Sharp, 2008'de 1,3 milyar dolar zarar ettiğini, 2007 yılında 35,4 milyar dolar olan gelirlerinin ise mart ayında sona eren 2008 mali yılında 29,5 milyar dolara gerilediğini bildirdi.

Ocak-Mart döneminin sonuçlarına ilişkin açıklama yapmayan şirket, tüketimin azalması, sıkı fiyat rekabeti ve yatırımlardaki azalma nedeniyle tahmin ettiğinden daha fazla kaybı olduğunu, elektronik cihaz satışlarının bir yıl önceye göre yaklaşık yüzde 30 düştüğünü belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*