Aurelio, FİFA'ya gidiyor!

Aurelio, FİFA'ya gidiyor!.12131
  • Giriş : 10.04.2009 / 09:59:00

Fenerbahçe'ye tazminat ödemek zorunda kalan Aurelio, davayı FİFA'ya taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aurelio'nun avukatlarının Fenerbahçe ile olan davalarını FIFA'ya taşımaya hazırlandıkları, böylelikle Uyuşmazlık Çözüm Mahkemesi'nden çıkan 5 milyon 250 bin dolarlık tazminattan kurtulmayı planladıkları öğrenildi

Futbol Federasyonu Uyuşmazlık Çözüm Kurulu tarafından Fenerbahçe'ye 5 milyon 250 bin dolar tazminat ödemesi kararlaştırılan Aurelio'nun avukatlarının davayı FIFA'ya taşıyarak yükümlülükten kurtulmayı planladıkları öğrenildi.

Real Betis'e transferi sırasında Aurelio'ya geçici sertifika veren FIFA'nın, Fenerbahçe'nin kullandığı opsiyonu, futbolcunun aleyhine şartlar içerdiği için kabul etmeyeceği ileri sürüldü. Hem Türk hem de Brezilya vatandaşı olan Aurelio'nun uluslararası transfer yaptığı ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun bu konuda yetkisiz olduğunu savunacak avukatların CAS'a da başvurabileceği kaydedildi.

UÇK kararının resmi olarak tebliğ edilmesinden sonra FIFA sürecini başlatacak Aurelio'nun bu platformda haklılığını kanıtlaması durumunda bile Türkiye'ye geri dönmesinin zor olduğu ifade edildi. Türkiye'de, Fenerbahçe dışında bir kulübe transfer olması durumunda 5 milyon 250 bin dolarlık tazminatı ödeme riski bulunan Brezilya asıllı oyuncunun dönme fikrini tamamen terk ettiği bildirildi.

Fenerbahçe'nin, UÇK'dan talep ettiği tazminat miktarının 7 milyon dolar olduğu, bu paranın dörtte birlik bölümü menajer payı olarak düşülmesinden sonra 5 milyon 250 bin dolarlık rakamının ortaya çıktığı ifade edildi.

Bu arada Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, Aurelio'nun Milli Takım primlerine temlik konması gibi bir girişimin söz konusu olamayacağını söyledi.
Aurelio'nun önce Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, ardından FIFA'da başlatacağı hukuk savaşının asgari bir yılı bulabileceği, iki girişimden sonuç alamaması durumunda Türk vatandaşlığından çıkma düşüncesinde olduğu ileri sürüldü.

Hukukçular daha önce Beşiktaş ile Del Bosque arasında yaşanan davada olduğu gibi konunun FIFA'nın yetki ve ilgi alanı içinde olduğunun, opsiyonel sözleşmelerin ancak futbolcunun bir önceki sözleşmesinden daha iyi koşullar içermesi halinde kabul edilebileceğinin altını çizdi.

Tutumlu'dan sert tepki

Aurelio'nun menajeri Bayram Tutumlu yaptığı açıklamada “Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurmak önemli değil, davamızda haklı olduğumuzu gösterip kazanan taraf olacağız” diye konuştu. Tutumlu, 5 milyon 250 bin dolarlık tazminat miktarının hayalden öteye gidemeyeceğini de dile getirerek, “Fenerbahçe yönetimi elindeki değeri geç anlayınca şimdi uğraşıp duruyor. Avrupa'da bu davayı kazanamayacaklarını ve sadece Türkiye'de istediği kararı aldıracağını bildiği için TFF'ye başvurdular. Tek kuruş ödemeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*