Aurelius'un dev heykeli bulundu

Aurelius'un dev heykeli bulundu.12368
  • Giriş : 27.08.2008 / 09:36:00

Burdur’da Roma’nın ünlü imparatorlarından Aurelius’un dev heykelinin bulunması dünyada büyük yankı buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belçikalı ve Türk arkeologlar tarafından Burdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos bölgesinde 12 yıldır yürütülen kazılarda milattan sonra 161 ile 180 yılları arasında Roma'yı yöneten imparator Aurelius'un heykelinin baş, kol ve iki ayak kısımlarına ulaşıldı. Roma tahtına oturduğu dönemde imparatorluğa en büyük refah dönemini yaşatan “Beş İyi İmparator”dan sonuncusu sayılan Markus Aurelius'un 4.5 metre olduğu tahmin edilen heykeli, antik şehirde bulunan hamamın bin 250 metrekarelik en büyük odasında keşfedildi. Heykelin bulunması dünyada da büyük yankı buldu. İngiliz BBC yayın kurumu olayı 2. haber olarak verdi. Dünyanın en önemli gazeteleri haberi sayfalarına taşıdı.

İkinci büyük keşif

Kazı ekibindeki Louvain Üniversitesi uzmanları, heykelin bir metrelik baş kısmında, imparatorun en bilinen özelliklerinden büyükçe gözleri ve sakalının belirgin bir şekilde tasvir edildiğini kaydetti. Heykelin bir diğer başka parçası da imparatorun elinde küre şeklinde bir cisim tuttuğu tahmin edilen 1.5 metre uzunluğundaki kolu. Aurelius, mutluluğun insanın kendisine bağlı olduğunu, insanın kendi kendini mutlu edebileceğini savunan Stoa felsefesinin de en önemli temsilcilerinden sayılıyor. Roma hamamının 540 ve 620 yıllarında yaşanan iki depremde zarar gördüğü tahmin ediliyor. Sagalassos kenti, bir zamanlar bölgenin önemli bir merkeziydi. Aynı Roma hamamında geçen yıl da Beş İyi İmparator'un üçüncüsü sayılan ve M.S. 117 ile 138 arasında tahtta oturan imparator Hadrianus'un da bir heykeli bulunmuştu.Gladyatör'de de geçiyordu

59 yaşında hayatını kaybeden Roma imparatoru Marcus Aurelius'un son günleri Oscar ödüllü “Gladyatör” filmine de konu olmuştu.Marcus Aurelius'u 2002' de ölen Richard Harris canlandırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*