Av da yem de Filistinli siviller

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

İsrail askerlerinin üç gün önce çekildikleri Nablus'ta Filistinli bir genci baskınlarda canlı kalkan olarak kullandığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail ordusunun Nablus kentinde bir hafta süren kuşatması sona erdi. Kuşatma ardından İsrail ordusunun Filistinlilere yönelik insan hakları ihlalleri gündeme geldi. Bu ihlallerden sadece biri kameralara yansıdı. Ancak görüntülerde ortaya çıkan skandal çok tartışma yaratacak nitelikte. İsrail askerleri, 24 yaşındaki Samih Amira'yı komşularının evlerine baskın düzenlerken canlı kalkan olarak kullandı. Batı Şeria'nın Nablus kentinde, soğuk bir kış sabahı üzerinde yalnızca şort ve tişört olan Filistinli bir genç, ağır silahlarla kuşanmış İsrail askerlerinin önünde kapı kapı dolaştırılıyor.

SANİYE SANİYE GÖRÜNTÜ

Associated Press (AP) ajansının kamerasına yakalanan bu görüntü, İsrail'in, Yüksek Mahkeme'nin yasaklamasına karşın askeri operasyonlar sırasında halen Filistinli sivilleri kullandığını göstermesiyle tartışma yarattı. AP ajansı, söz konusu görüntülerin İsrail askerlerinin yaklaşık 1 hafta süren bir operasyon düzenledikleri Nablus'ta pazar günü çekildiğini belirtti.

SKANDAL

Görüntülerde genç Filistinlinin, askerlerin bir evin kapısına doğru ilerlemesine rehberlik ettiği, önce kapıda beklediği, ardından askerlerin önünde eve sokulduğu, çıkan bir çatışmanın ardından evden çıkılıp aynı şekilde başka evlere girildiği, sonunda Filistinli gencin birkaç şüpheliyle birlikte askeri bir araca bindirildiği anlar yer alıyor. Görüntülerin yayınlanmasının ardından İsrail'in önde gelen insan hakları örgütü B'Tselem, orduya olayın soruşturulmasını talep eden bir mektup gönderdi. İsrail ordusu ilk açıklamasında, askerlerin yanlış bir şey yapmadığının görüldüğünü belirtirken, yine de olayın araştırılacağını duyurdu.

İNSAN HAKLARINA AYKIRI

Cenevre Konvansiyonu ve Lahey düzenlemeleri gibi uluslararası hukuk kuralları, askeri operasyonlar sırasında sivillerin zarar görecek şekilde yerleştirilmesini yasaklıyor. İsrail Yüksek Mahkemesi de 2005 yılında aldığı bir kararla gönüllü olarak yardım etseler dahi askerlerin tutuklama operasyonlarında sivilleri kullanmalarını yasaklamıştı. Ağustos 2002'de 19 yaşındaki Filistinli öğrenci Nidal Daragme, Batı Şeria'daki Tubas kasabasında benzer bir olayda hayatını kaybetmişti.

ZORLA KAPI KAPI DOLAŞTIM

24 yaşındaki Semih Amire, İsrail askerlerinin saat 05.00 civarında kendisini uyandırdıklarını ve ailesiyle birlikte komşu eve geçmelerinin emredildiğini anlattı. Amire, yaklaşık 1 saat sonra üzerine giysiler geçirmesine izin verilmeden İsrail askerlerinin 3 apartmana girişte rehberlik etmeye zorlandığını söyledi. Amire, “Arzum dışında onların önünde yürümem istendi” dedi ve askerlerin evinde ateş açtığını, her şeyin olabileceği endişesiyle çok korktuğunu belirtti. Evin içindeki kurşun deliklerini gösteren Amire, birkaç saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious