Av sezonu yarın son buluyor

Av sezonu yarın son buluyor.17272
  • Giriş : 30.04.2008 / 21:16:00

Balıkçılar yarın sona erecek av sezonunu kapatmaya hazırlanırken, bu yıl hamside bolluk, palamutta yokluk yılı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma ve İşleme Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Sedat Gönener, "Sinop ve çevresinde geçen yıl yaklaşık 7 bin ton hamsi avlanırken, bu rakam bu yıl yaklaşık 150 bin tona ulaştı.
Balıkçılar bile buna inanamadı. Ancak palamutta hüsrana uğradılar. Geçen yıl 9 bin ton palamut avlanırken bu yıl 30 ton ton ağlara takıldı" dedi.

Geçen yıl 1 Eylül'de başlayan balık av sezonu yarın sona eriyor. Balıkçılar teknelerini kıyıya demirleyerek gelecek sezon için hazırlıklara başlayacak.

Teknelerini ve ağlarını bakıma alacak alan balıkçılar, bu yıl özellikle hamside son yılların en bol ve bereketli sezonunu geçirdiklerini söyledi.

Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Avlanma ve İşleme Teknolojisi Bölümü öğretim üyesi Yrd.Doç. Dr. Sedat Gönener de, geçen yıl Sinop ve çevresinde yaklaşık 7 bin ton hamsi avlandığını rakamın bu yıl yaklaşık 150 bin tona ulaştığını belirtti.

Ancak bu yıl hamside yaşanan bolluğun palamuta yansımadığını belirten Yrd.Doç.Dr. Gönener, "Geçen yıl 9 bin ton palamut avlanırken bu yıl 30 ton ağlara takıldı" dedi.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifi Merkez Birliği Başkanı Ahmet Topal da, palamutun beklenenden az olması nedeniyle sezona umutsuz başladıklarını söyledi. Topal, "Ancak imdadımıza hamsi yetişti. Bu yıl hamside bolluk yaşandı.

Son 5 yıl içerisinde hamsi az olduğundan avlanma 45 gün sürüyordu. Ama bu yıl ki, bolluk nedeniyle 4 ay hamsi avladık. Bu da fiyatlarımıza yansıdı. Kilosu 50 kuruşa kadar düştü. Vatandaş hamsiye doydu" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious