Avcı: Başsavcı ortamı germeye çalışıyor

Avcı: Başsavcı ortamı germeye çalışıyor.10630
  • Giriş : 15.03.2008 / 13:59:00

Bayındır eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, Yargıtay Başsavcısı'nın AK Parti'nin kapatılması istemiyle açtığı dava iddianamesinin ortamı germeye yönelik olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ülkedeki anti demokratik oluşumları, ihtilalleri ve askerleri sert bir üslupla eleştiren eserler kaleme alan ve görevli bulunduğu cumhuriyet savcılığından istifa eden Bayındır eski Savcısı Gültekin Avcı, "AK Parti'nin kapatılması istemiyle dava açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ülkedeki istikrar ortamını bozup germeye çalışıyor." dedi.

Avcı, Yargıtay Başsavcısı'nın AK Parti'yi kapatma talebinin tamamen hukuki içerikten yoksun, suni gerekçelerle dolu olduğunu iddia etti.

Türkiye'de yakın zamana kadar askerlerin siyasete müdaha ettiğine işaret eden Avcı, askerin bu müdahalelerden uzak durması üzerine bir kısım çevrelerin yargıyı ön plana çıkarttığını savundu.

Yargıtay Başsavcısı'nın ülke ve devlet meselelerinde tarafsızlığını yitirdiğini ifade eden Avcı, "Daha önceki türban, laiklik gibi açıklamalarıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafsızlığını yitirmişti. Ülke meselelerinde herkesin güvenebileceği bir başsavcı olmak zorunda. Başsavcı güvenirliğini yitirdi. Yargıtay Başsavcısı AK Parti'yi yıpratmaya, ortamı germeye çalışıyor. Basında çıkan haberleri derleyip, araştırmadan bir dosya hazırlayıp AK Parti'yi anti laik oluşumların temelinde göstermek yanlış. Hukuki amaç gütmekten çok yıpratmaya yönelik bu talep Türk demokrasisine büyük zarar verecek nitelikte. Anayasa Mahkemesi AK Parti'yi kapatmaya cesaret edemeyecektir. Bu yönde bir karar çıkacağını da zannetmiyorum. Çünkü halkın büyük bir çoğunluğunun tevaccüh ettiği partiyi sudan gerekçelerle Anayasa Mahkemesi kapatamaz. Bence Cumhurbaşkanı gerektiğinde Yargıtay, Danıştay gibi mahkemerin başsavcılarını görevden alabilmeli." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious