Avcılar kuşgribine yenik düştü

  • Giriş : 30.01.2006 / 00:00:00

Kuş gribinden dolayı dağlarda keklik avlayamayan Üzümcü köylüleri, derin ve hırçın akan Zap Suyu'nda şiddetli soğukta balık avlamaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'de yer yer 1 metrenin üzerinde olan kar kalınlığı beraberinde şiddetli soğukları da getirdi. Daha önce Hakkari dağlarında keklik avlayan Üzümcü köylüleri, kuş gribinden sonra balıkçılığa yöneldi. Türkülere konu olan ve hırçın akışıyla tanınan Zap Suyu, içinde barındırdığı sazan türü balıklara ev sahipliği yapıyor. Pekçok vatandaşın önceden de geçim kaynağı olan balıklar, şimdi daha da kıymete bindi. Zap Suyu'nun kenarına inerek oltalarını atan, ağlarını geren vatandaşlar üşüdükleri zaman da halay çekerek ısınmaya çalışıyor.

Hafta sonlarını artık balık avlayarak değerlendirdiklerini belirten Hüseyin Çiftçi adlı Üzümcü Köyü sakini, günde bazen 5- 6 kilo balık yakaladıklarını söyledi. Kuş gribinden sonra balığa yöneldiklerine vurgu yapan Çiftçi, "Kuş gribinden önce dağlarda keklik avlıyorduk. Artık keklik avlayamıyoruz. Balık avlayarak günlerimizi değerlendirmeye çalışıyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious