Avea: 4. operatör devreye girerse zorlanır

Avea: 4. operatör devreye girerse zorlanır.13729
  • Giriş : 30.01.2008 / 03:21:00
  • Güncelleme : 15.08.2009 / 20:58:39

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, 2008'de 3-N ihalesi beklemediklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan, 2008'de 3-N ihalesi beklemediklerini belirterek, “3 mobil operatör ve Türk Telekom ile birlikte pazar verimli ve iyi bir pazar. Pazarda zaten yeterli bir rekabet var. Eğer 3-N ihalesi sonucunda yüksek bedelle dördüncü, yeni bir operatör daha devreye girerse zorlanabilir diye düşünüyorum” dedi.

Türktan, şirket olarak 2007'de tüm hedefleri yakaladıklarını, abone sayısını yüzde 33 artışla 10 milyonun üzerine çıkardıklarını söyledi. Türktan 2008'de yapacakları 300 milyon dolarlık yatırımla birlikte son üç yılda gerçekleştirilen toplam yatırım tutarının 900 milyon dolara ulaşacağını ve bu yatırımla Avea'nın 2008 için toplam abone sayısının 13 milyon olarak hedeflendiği bildirdi.

Şirketin 2007 sonuçlarını ve 2008 hedeflerini açıklamak üzere İstanbul'da bir basın toplantısı düzenleyen Avea Genel Müdürü Cüneyt Türktan 2005 yılında yüzde 14 olan pazar payını 2007 sonu itibariyle yüzde 16'ya çıkardıkları, abone sayısı artışında sektör ortalaması yüzde 17 olurken, kendilerinin yüzde 33'lük artışla pazarın çok üzerinde bir büyüme gösterdiklerini kaydetti. Türktan yapılacak yeni yatırımlarla birlikte 2010 yılında pazar paylarını yüzde 25'e ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.

-TURKCELL YÜZDE 58, VODAFONE YÜZDE 26, AVEA YÜZDE 16

Türktan, toplam cep telefonu abone sayısının 61 milyon olduğunu, bu sayının yüzde 58'inin Turkcell, yüzde 26'sının Vodafone ve yüzde 16'sının da Avea abonelerinden oluştuğunu kaydetti.
Avea'nın mali sonuçları hakkında da bilgi veren Genel Müdür Türktan “ 2007 yılında fiyat değil kalite yarışı yaptık, ciromuzu yükselttik, müşteri sayımızı artırdık,302 milyon USD'lik yatırımlarımızı tamamladık, bayi teşkilatını büyüttük ve güçlendirdik” diyerek geçen yılı 1.7 milyar YTL ciro ve 306 milyon YTL de karla kapattıkları söyledi.

-"ARA BAĞLANTI ÜCRETİ SIFIRLANSIN, ABONE UCUZA KONUŞSUN"

2008 hedeflerini “numara taşınabilirliğinin sağlanması, tesis paylaşımı, şebeke içi ve dışı fiyat ayarlamalarının yapılması, Türkçe karakterli SMS uygulamasına geçilmesi ve ara bağlantı ücretlerinin sıfırlanması “başlıkları sıralayan Cüneyt Türktan “Vodafone ile yaptığımız anlaşma uyarınca Haziran 2008'de ortak yatırımı tamamlayıp Ekim ayında numara taşınabilirliğini başlatmayı planlıyoruz. Turkcell ile ilgili konu yargı aşamasında, bu davanın sonucunu beklemek durumundayız. Ara bağlantı ücretleri 16 kuruş. Hedefimiz şebekeden şebekeye yapılan aramalarda uygulanan bu 16 kuruşluk ara bağlantı ücretinin sıfırlanması ve böylece abonelere fiyat indirimi sağlanmasıdır. Bu sayede faturalar yüzde 30'a varan ucuzlama gösterir, hem de şebeke dışı konuşmalarda aboneler hapis hayatından kurtulmuş olurlar. Biz Avea olarak her zaman yüksek kalite hizmeti ucuz fiyatla birleştirerek mobil iletişim pazarına rekabeti getirdik” dedi.

-NUMARA TAŞINABİLİRLİĞİ PAZARI YÜZDE 15 DALGALANDIRIR

Türktan numara taşınabilirliğinin sağlanması halinde pazarda yüzde 15'e varan bir hareketlilik beklediklerini, özellikle kurumsal abonelerin bu aşamada numara değiştirmeye yanaşmadıklarını, numara taşınabilirliğinin olanaklı hale gelmesiyle birlikte bireysel abonelerin yanı sıra, özellikle kurumsal abonelerin büyük bir pazar oluşturacağını söyledi

-VODAFONE İLE 300 ORTAK KULE YAPIMI

Tesis ve kule paylaşımı alanındaki düzenlemeler konusuna da değinen Türktan, bu uygulamanın aboneye olduğu kadar ekonomiye ve çevre korunmasına da olumlu katkısı olduğunu belirterek şöyle dedi: “ Vodafone ile 300 ortak kule inşası konusunda anlaştık. Dileğimiz Turkcell ile de ortak tesis ve kule paylaşımı konusunda bir noktaya varabilmek. Kapsama ihtiyacı olan her bölgeye 3 kule kurulması yerine, tek kule üzerinde 3 operatörün yer alması hem maliyetlerin düşmesine ve dolayısıyla abonelere yansıtılan fiyatlarda avantaj sağlanmasına, hem de çevrenin korunmasına ve daha az etkilenmesine yardımcı olacak. Örneğin bazı SİT alanlarına kule inşa edemiyoruz. Bu bölgelerde, özellikle güneyde her üç operatörün de sinyal alamadığı yerler var. Güvenlik açısından bu noktalarda da cep telefonlarının kapsama alanında olması lazım. Buralarda her üç operatörün de birlikte çevreye uyumlu estetik kuleler dikmesi söz konusu olmalı.”

-SMS'TE MALİYET YARI YARIYA UCUZLAYACAK

Türkçe karakterli SMS uygulaması hakkında bilgi veren Genel Müdür Türktan “Biz Türkçe karakter içeren SMS uygulamasına hazırız. Diğer operatörlerin de yıl sonundan önce bu uygulamaya başlamaları halinde biz hemen Türkçe SMS uygulayabilecek durumdayız. Avea içi mesajlaşmada Türkçe SMS Şubat içinde başlatılacak. Biz SMS'in daha yaygın kullanılmasını istiyoruz. SMS'te maliyeti yarı yarıya ucuzlatacağız” değerlendirmesinde bulundu.

-HEDEF 500'ÜN ALTINDAKİ NÜFUS BÖLGELERİNE ULAŞMAK

Cüneyt Türktan, nüfusu 3 binin üzerinde olan yerleşim bölgelerinde Avea'nın kapsama alanının yüzde 99.1 olduğunu, hedeflerinin 3 binin altında yerleşim bölgelerinde de kapsama alanını genişletmek olduğunu ifade ederek şunları söyledi : “ 2008'de hedefimiz nüfusu 3 binin altında olan yerleşim bölgelerinde de kapsama alanımızı yüzde 100'e ulaştırmak. Nüfusu 1.000 ile 500 arasında yerleşim bölgelerinde kapsama alanı çalışmasının ise Ağustos ayında başlatılmasını planlıyoruz. 3.000 ile 1.000 nüfus arasındaki yatırımları biz kendi bütçemizle gerçekleştireceğiz. 1.000-500 arası nüfusa sahip bölgelerde Vodafone ile ve katılırsa Turkcell'le birlikte finanse edeceğiz. 500'ün altındaki bölgeleri ise evrensel bütçeden karşılayacağız.

-GEÇ GİRMENİN DEZAVANTAJINI TELAFİ ETTİK

Avea'nın sisteme geç girmenin dezavantajlarını önemli oranda telafi ettiğini ve artık mobil iletişimde rakebet edebilir hale geldiğini vurgulayan Cüneyt Türktan “ 2007 yılında,Türkiye nüfusunun yüzde 93'ünü kapsayan EDGE şebekesi sayesinde penetrasyonumuzu yüzde 87 seviyesine ulaştırdık. Bu alanda liderliğimiz sürüyor. Avea Türkiye pazarında, Avrupa ve uluslar arası standartlara uygun yeni nesil IP bazlı çekirdek şebekesiyle hizmet sunan tek operatördür. Avea bu şebekesiyle tüm gelecek yeni teknolojilere 3G, 4G, Wi-Max hazırdır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious