Avea: Turkcell'in yaptığı tutarsızlık

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

Turkcell'in 'Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği'nin iptali için Danıştay'da dava açması Avea'yı kızdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avea İcra Kurulu Başkanı Cüneyt Türktan, girişimi tüketici haklarına karşı bir darbe olarak niteledi

GSM'de 'Numara Taşınabilirliği' tartışması büyüyor. Turkcell'in cep telefon abonelerinin numaralarını değiştirmeden operatör değiştirmelerine olanak veren 'Numara Taşınabilirliği Yönetmeliği'nin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Danıştay'a başvurmasının ardından ilk tepki Avea'dan geldi.
Avea İcra Kurulu Başkanı Cüneyt Türktan, 'numara taşınabilirliğini' geciktirecek veya uygulanamaz hale getirecek her adımın etkin rekabetin sağlanmasına ve tüketici haklarının uygulanmasına karşı bir darbe olduğunu söyledi. Türktan 'numara taşınabilirliğine' yönelik yaptığı yazılı
açıklamada, tüketicilere diledikleri GSM operatörünü özgürce seçme hakkı tanıyacak ve tüm halkın heyecanla hayata geçmesini beklediği Numara Taşınabilirliği (NT) yönetmeliğinin yürütmesini durdurma ve iptaline yönelik Turkcell'in dava girişimini hayretle karşıladıklarını belirtti.
Turkcell yöneticilerinin konuyla ilgili beyanatlarının herkesin malumu olduğunu söyleyen Türktan, şöyle dedi: "Turkcell, yönetmeliğin yürürlüğe girdiğinden bu yana yaptığı basın açıklamalarında Numara Taşınabilirliğinin tüketicinin lehine olacağından ötürü, süreci desteklediklerini belirtmiş ve 'bize bıraksalar Numara Taşınabilirliği yarın çıksın, en büyük destekçisi biziz' demiştir. Turkcell'in verdiği bu demeçler, Numara Taşınabilirliği hakkını en başlıca tüketici hakkı olarak gören ve gerçek rekabet ortamının sağlanması açısından önemli bir fırsat olarak değerlendiren şirketimizin görüşlerini de teyit edici nitelikte olmuştur. Bu çerçevede şirketimiz, sektördeki tüm kurumlarla el ele vererek, bu uygulamanın bir an önce tüketicilere sunulmasını teminen tüm çalışma ve imkânlarını seferber etmiştir."

TK'ya ve taraflara davet

Cüneyt Türktan, bugün gelinen noktada, Turkcell'in 'numara taşınabilirliği' uygulamasının engellenmesine yönelik bu dava girişimini kurumsal açıdan tutarsızlık olarak değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.
Pek çok fırsatta altını çizdikleri gibi Numara Taşınabilirliğinin mobil
iletişim sektörünü gerçek rekabet ortamına taşıyacak büyük bir adım olduğunu belirten Türktan, istisnasız tüm AB ülkelerinde ve dünyanın bir çok ülkesinde yıllardan beri tüketicilere sunulmuş bu hakkın, aslen Türk GSM sektörüne de çok önemli bir değer katacağından, bu süreci sekteye uğratmak orta ve uzun vadede Türk GSM sektörünün gelişimini de engellemek anlamına geldiğini bildirdi.
Cüneyt Türktan, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: "Numara taşınabilirliği ile artacak rekabet Türk tüketicisinin lehine olacak. Bunu geciktirecek veya uygulanamaz hale getirecek her adım tüketici haklarının uygulanmasına karşı bir darbedir. Konuyla ilgili tüm tarafları, Telekomünikasyon Kurumu'nun liderliğinde işbirliğine davet etmekteyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious