AVEA'dan bir ilk: Çevre dostu baz istasyonu

AVEA'dan bir ilk: Çevre dostu baz istasyonu.7663
  • Giriş : 13.05.2009 / 12:51:00

Avea, yenilenebilir enerjiyle çalışan ''Türkiye'nin ilk çevre dostu baz istasyonunu'' İzmir'in Çeşme ilçesinde kurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avea'dan yapılan açıklamada, çevreci baz istasyonunun, güneş izleyicisi sistemiyle desteklendiği ve yenilenebilir enerji kullandığı belirtildi.

Şirket için özel olarak tasarlanan ve iki ay önce faaliyete geçen baz istasyonu rüzgar türbininin güneş enerjisiyle desteklenmesiyle çalıştığı kaydedilen açıklamada, çevre dostu baz istasyonlarının sayısını artırmayı hedefleyen Avea'ın bu sayede bir yandan yaptığı yatırımlarla hızlı büyümesini sürdürürken bir yandan da Türkiye'nin ekonomisine hem de çevreye katkı sağlamayı hedeflediği ifade edildi.

Klima kullanımını azaltmak üzere doğal havalandırma sistemi (Free Cooling) ve nano teknoloji ısı yalıtımı boya kullanımıyla çevre dostu projelerini sürdüren Avea'nın kurduğu istasyonun maliyetinin akü hariç 55 bin avroyu geçtiği bildirildi.

Avea'nın çevre dostu baz istasyonunun, kıyı bölgeleri rüzgar enerjisi bakımından büyük bir potansiyel taşıyan Türkiye'nin, zengin yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılarak hayata geçirildiği ifade edildi.

Çevre dostu baz istasyonunun güneşten daha fazla yararlanabilmesi için güneş izleyicisi kullanılarak yüzde 40'a yakın güneş enerjisi kazanım artışı sağlandığı da belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*