Avenue'yi Türk mühendisler geliştirdi!

Avenue'yi Türk mühendisler geliştirdi!.5677
  • Giriş : 25.09.2008 / 22:34:00

Temsa Global, Avenue adını verdiği yeni şehir içi otobüs geliştirdi. Tamamen Türk mühendisler tarafından geliştirilen otobüs 2009'da üretim aşamasında olacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Temsa Global Genel Müdürü Mehmet Buldurgan, 62. Hannover Ticari Araçlar ve Yan Sanayi Fuarında AA muhabirine yaptığı açıklamada, Temsa'nın 2002'den bu yana gözünü yurt dışına diktiğini belirterek, "2002 gibi çok zor bir yılda kendi geliştirdiği Safari modeli ile o yıl Fransa'ya 200 araç ihraç ettik. Dışarı açılmanın önemini kavrayarak oralardan buralara geldik" dedi.

Temsa'nın Hannover Fuarına 2. kez katıldığını ifade eden Buldurgan, "6-7 yılda Temsa buralara geldiyse önümüzdeki yıllarda nerelere gider? Bizim için onurlu bir değişim oldu" dedi.

Temsa'nın cirosunu belli bir oranını yurt dışından elde etme hedefine değinen Buldurgan, "(Mısır'dan sonra neresi?) diyoruz. Biz ürünleri geliştirirken ister istemez gözümüzü dış pazara dikiyoruz" diye konuştu.

Buldurgan, Temsa'nın ürettiği her 100 otobüsün 70'ini ihracat eden bir şirket olarak bu yeni modeli de Arriva ile Portekiz pazarı için geliştirdiklerini bildirdi.

Şehir içi yolcu otobüsün testlerinin başladığını anlatan Buldurgan, şunları kaydetti:

"Arriva'nın 13 ülkede operasyonu var. Önemli bir operatör. Şehir içi otobüs projesinin toplamı 25 adet. Ana ülke İngiltere, şu an Portekiz'de deneniyor. Gelecek yıl ilk yarıdan itibaren yurt içi pazarda da hazır olacağız. Önümüzdeki dönemde yurt içi ihalelerde kendimizi göstereceğiz. Ülkemizin şehir içi toplu taşımasında ciddi bir sorun var. Biz sonrası için hazırlıklarımızı yapacağız ihaleler kovalayacağız. Ürün gamımızda bir eksikliği tamamladık. Artık bu tarafta da varız. 12 metrelik büyük şehir içi otobüsümüz yoktu, şimdi var. Avrupa'da güçlü bir markayız böyle bir yapıda Temsa Global'in bu ürün gamında eksiği gidermesi gerekiyordu. Adana'daki hafif kamyon üretimi Adapazarı'na taşıdıktan sonra çıkan boş kapasiteyi Avenue'ye ayıracağız, önümüzdeki yıl hazır olacağız."

Mehmet Buldurgan, Avenue'yi tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiğini anlatarak, "Sipariş bazlı talep gelsin, biz 6 ayda yaparız. 2009 bizim deneme ve test yılımız olacak. Esas mühim olan deneme ve hazırlık yapmak. Ürün hazır, biz de hazırız. Adana için ek yatırıma ihtiyaç yok. Zaten Adana Avrupa'nın üretim üssü oldu" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*