AVM'lerdeki kriz çıkmazına Bartır önerisi

AVM'lerdeki kriz çıkmazına Bartır önerisi.11979
  • Giriş : 03.12.2008 / 15:03:00

Alış Veriş Merkezleri (AVM) ile firmalar arasında yaşanan kira krizine Türk Bartır'den çözüm önerisi geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kiraların 'bartırlaştırılması'nı teklif eden Türk Barter Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Şimşek, bu sayede mağazaların alışveriş çekleriyle borçlarını ödeyeceğini söyledi. Şimşek, söz konusu projeyi mağazalar ve AVM yönetimleriyle görüşecekleri bilgisini verdi.

Türk Barter yönetimi küresel mali krizin ardından finansal krize giren sanayici ve işadamlarına bartır yönteminin avantajlarını anlatıyor. Bu çerçevede 'Anadolu Çıkarmasını' sürdüren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Sırrı Şimşek, Ankara'da bir basın toplantısı düzenledi. Bankaların kredi verme sıkıntısına girdiği dönemde nakit yerine mal ve hizmet ile finans modeli önerdikleri bilgisini veren Şimşek, ekonomiye nefes aldıracak projeler ürettiklerini kaydetti. Bunlardan birinin AVM'lerle mağazalar arasında yaşanan kira krizine karşı olduğunu söyleyen Şimşek, "Alış Veriş merkezlerini topluca terk etme var. Onlara yönelik projemiz yaptık. Kiraların bartırlaştırılması. Böylece mağazalar kepenk kapatmayacak. Tüketim durmayacağı için üretimde devam edecek." diye konuştu.

Son dönemde kendilerine firmalardan çok büyük talep geldiğini dile getiren Şimşek, bartır yöntemiyle yapılan ticaret hacminde yüzde 30'luk bir büyüme beklediklerini söyledi. İnşaat, tekstil, medya, turizm sektörlerinden birçok firmanın krizden çıkış yöntemi olarak bartıra yöneldikleri bilgisini verdi. Ekonomik durgunluğun aşılması için Ankaralı işadamlarının ticari işlemlerinin en az yüzde 20'sini bartır ile gerçekleştirme çağrısında bulunan Şimşek, "Türk Barter'ın Ankara'da hedeflediği yıllık 250 milyon YTL işlem hacmi kriz döneminde ticaret hayatını hareketlendirecek." dedi.

Gazetecilerin sorularını da cevaplayan Şimşek, ekonomik krizde bartır anlaşmalarında artış olup olmadığı yönündeki soruya paranın yerine mal ve hizmeti kullandıkları için kendilerine çok ciddi bir talep artışı olduğunu söyledi. Boya sektöründe üretimi durduran firmaların stoklarını pazarlamak için bartırı düşünmeye başladığını kaydeden Şimşek, otomotiv sektöründen, inşaat, turizm ve tekstil sektöründe de benzer başvuruların yaşandığına işaret etti.

"MEVZUATI HAZIRLIYORUZ"

Türkiye'de henüz bartır yöntemiyle ilgili bir mevzuat bulunmadığını dile getiren Şimşek, Uluslararası Bartır Kanunu üzerinde çalıştıkları bilgisini verdi. Şimşek, konuyu Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ile paylaştıklarını ilerleyen günlerde mevzuatın şekillenmesi için toplantılar yapacaklarını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*