AVM'lere karşı imza kampanyası

AVM'lere karşı imza kampanyası.13356
  • Giriş : 22.10.2008 / 22:31:00

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, Ticaret ve Sanayi Odası ve esnaf meslek örgütleri, büyük alışveriş merkezlerine karşı imza kampanyası başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Sabit ve Seyyar Pazarcılar Odası ve Bakkallar Bayiler ve Büfeciler Odası tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, son yıllarda şehir merkezlerinde artan alışveriş merkezleri, hipermarketler ve zincir marketlerin, küçük perakende işletmeleri, esnaf, imalatçı KOBİ'ler ve hatta büyük sanayi işletmelerini olumsuz etkilediği belirtildi.

Yaz ve kış aylarında alışveriş merkezlerinin adeta tek ekonomik ve sosyal mekan haline geldiğinin savunulduğu açıklamada, bu merkezler yüzünden kent merkezlerinin, ticaret ve sosyal cazibesini de yitirdiği öne sürüldü.

Belediyeler tarafından yeni ticari alanlar yaratılmasının, kent mimarisinin bozulması, sosyal ve yeşil alanların azalmasına neden olduğunun belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Aşırı rekabet nedeniyle küçük işletmelerde sürekli bir iflas ve kapanma çemberi yaşanmaktadır. Son dönemde ekonomide büyüme hızının düşmesi, küçük işletmelerin ayakta kalmasını imkansız hale getirmektedir. Büyük Mağazalar Kanunu ile yeni iş yeri ve ticari alan açılışları, şehirlerin ekonomik ihtiyaçlarına göre planlanmalı, sektörel arz ve talep dengesine özen gösterilmeli, perakende sektöründe tekelleşmenin önüne geçilmelidir. Zincir marketler tarafından belirli markaların empoze edilmesi engellenmeli, sanayi işletmeleri için ciddi sorun yaratan özel marka kullanımı sınırlanmalı, alışveriş merkezleri, hipermarketler ve zincir mağazaların çalışma gün ve saatleri sınırlandırılarak küçük işletmelere nefes aldırılmalı.''

Ticaret ve Sanayi odası ile Manavgat'taki esnaf ve meslek örgütleri tarafından kurulacak stantlarda toplanacak imzaların TBMM ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na gönderileceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*