'Avni Aker'i rakiplere dar edin'

'Avni Aker'i rakiplere dar edin'.8567
  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Trabzonspor'un Gineli yıldızı İbrahim Yattara, Bordo-Mavili taraftarlardan takım üzerinde baskı kurmamalarını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Trabzonspor Kulübü'nün Gineli futbolcusu İbrahim Yattara, haftalık yayımlanan haber-yorum dergisi Aksiyon'a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gineli futbolcu, ailesinden, Futbol yaşantısına ve kulübü Trabzonspor'a kadar birçok konuda görüşlerini açıkladı. Çok genç yaşta Gine sokaklarında futbola başladığını belirten İbrahim Yattara, futbola duyduğu ilgide babasının da futbolcu olmasının önemli bir katkısı olduğunu söyledi. Futbola ilk başladığı yıllarda rakibe çalım atmaktan ziyade driplinge dayalı bir stili olduğunu kaydeden Yattara,"San Garedi takımına transfer olunca takımın hocası beni kanatta oynatmaya başladı. Kanatta oynayınca da rakiplere çalım atma özelliğim ortaya çıktı."dedi.

Alisenini gelir düzeyinin yüksek olmadığını belirten Yattara,"14 kardeşim var. Ailemizin gelir düzeyi o kadar yüksek değildi. Onlara kazancımın bir kısmını göndermeye devam ediyorum. İki erkek kardeşim Gine'de Futbol oynuyorlar. İyi oynuyorlar ancak Avrupa piyasası için henüz kendilerini gösterecek şansı bulamadılar." diye konuştu.

- "CHELSEA'DEN TEKLİF ALDIM" -

Transfer olduğu Belçika'nın Antwerp takımında ilk sezon çok ciddi sakatlık yaşadığını belirten İbrahim Yattara, "Orda ilk sezonumda gelir gelmez ciddi bir sakatlık geçirdim. Ameliyat oldum. Dolayısıyla futboldan uzak kaldım. Ancak ikinci sezonumda çok iyi bir performans çizdim. Öyle ki İngiltere'nin Chelsea takımından transfer teklifi aldım" şeklinde konuştu.

Yattara, Chelsea'nin teklifini neden kabul etmediği yönündeki bir soruya ise, şu cevabı verdi:

"Hem Gine Milli Takımı'nda yeterince maç oynayamadığım için (İngiltere'de oynamak için bu şarttı) hem de AB pasaportu taşımadığım için bu transfer gerçekleşmedi. Ben de Türkiye'ye geldim."

- "TRABZON'U PEK DUYMAMIŞTIM" -

Trabzonspor'a transfer olmadan önce Trabzonspor Kulubü hakkında fazla bir bilgisinin olmadığını kaydeden Yattara, "Takımda başka bir futbolcuyu izlemek için Belçika'ya gelmişlerdi. O maçta beni beğendiler. Ve bana teklifte bulundular. Trabzon'u pek duymamıştım. Benimle temasa geçtikten sonra biraz araştırma yaptım ve tekliflerini kabul ettim" açıklamasında bulundu.

"Trabzon seyircisi gelir gelmez seni çok sevdi. Bu ilgiyi bekliyor muydun?" sorusuna ise Yattara, "Beni Gine'de de çok seviyorlardı oyun stilimden dolayı. Ama Belçika'da futbolcuya böyle ilgi yok. Buraya gelince aynı ilgiyi görünce şaşırmadım, bilakis çok hoşuma gitti. Eğer kendim için oynasaydım futbolcu olamazdım. Başta takım için sonra taraftar için oynuyorum. Çalım atmaya yönelik bir stilim var. Rakibe çalım atmayı başarınca taraftarlar heyecanlanıyor. Taraftarların bu heyecanı beni de heyecanlandırıyor. Şevkim artıyor. Rakibe çalım atmaya yönelik hareketleri daha çok yapmaya çalışıyorum. Hem ben yaptığım işten zevk alıyorum hem de taraftar bu oyunumdan zevk alıyor" diye cevap verdi.

- "SEYİRCİMİZ İÇ SAHA MAÇLARINDA BASKIYI RAKİBE DEĞİL, BİZE KURUYOR" -

Taraftarın iç saha maçlarında oynadıkları maçlarda rakipten ziyade kendilerine baskı kurduğunu öne süren yıldız futbolcu, şöyle devam etti:

"Evet, bize iç sahada bir baskı oluşturdukları doğru. Baskıyı rakip takım üzerinde oluşturmaları gerekirken bizim üzerimize oluşturuyorlar. Bu yüzden de deplasman maçlarında nerdeyse kendi evimizde oynadığımız maçlardan daha iyi ve daha rahat oyun ortaya koyuyoruz. Tabi taraftarlar iç saha maçında gol görmek istiyor. Şampiyonluğa hasretler, bizde hasretiz. Sahada bazı arkadaşlarımız taraftar baskısı yüzünden kötü oynayınca bu otomatikman bütün oyuncuları etkiliyor. Ve sonuçta takım olarak iyi bir oyun ortaya koyamıyoruz. Bazı pozisyonlarda bazılarımız panikliyor. Bence taraftarımız sabırla tüm takımı desteklemeli. Gol gelmiyor diye takım üzerinde bir baskı her zaman oluyor."

- " YEDEK KALMAYI SORUN ETMİYORUM" -

Karşılaşmalarda yedek kalmayı fazla sorun etmediğini belirten Yattara, "Bana kalsa ben her maçta ilk onbirde oynamalıyım. Hiçbir oyuncu yedek kalmak istemez. Ama bana göre hocalar benim stilimi görene kadar bana temkinli yaklaşıyorlar. Tabi bazı maçlarda rakibin durumuna göre taktiksel değişiklikler olabilir. Maça yedek başlayabilirim. Hocaların kararıdır. Saygı duymak lazım. Acil durum olunca da beni kullanabilirler" açıklamasında bulundu.

Sezona kötü bir başlangıç yaptıklarını ancak zaman içerisinde hak ettikleri yere geleceklerine inandıklarını belirten Gineli futbolcu, "Şimdi kadro açısından biz de kuvvetliyiz. Ama lige kötü bir başlangıç yaptığımız doğru. Bunu düzeltmek yine bizim elimizde. Biraz zamana ihtiyacımız var. Alınan oyunculardan sonra ligin kalitesinin arttığını düşünüyorum. Anadolu takımları da güçlendi. Yıldızlar topluluğu denen F.Bahçe Sakaryaspor'a yenildi mesela. Bana göre Trabzonspor sezon sonunda geçen yıla göre daha iyi bir derece elde eder" şeklinde konuştu.

- "FATİH'İ ÖZLÜYORUM; AMA O ARTIK GİTTİ" -

Sezon öncesinde Rusya'nın Zenit takımına transfer olan Fatih Tekke'yi özlediğini belirten yıldız futbolcu, "Fatih'i özlüyorum; ama o artık gitti. Şimdi onun yerini Ersen, Cem ve Umut dolduracak. Bence üçü de iyi oyuncu. Ancak yeni bir takıma hemen adapte olmak öyle kolay değil. Zamana ihtiyaçları var. Onlar iyi bir form tutarlarsa sürekli Fatih'in gündeme getirilmesi de ortadan kalkacak" açıklamasında bulundu.

- "TRABZON'U ÇOK SEVİYORUM" -

Trabzon'u çok sevdiğini belirten Yattara, "Burada sanki Gine'de gibiyim. Herkes ilgi gösteriyor. Burada çok mutluyum. Bu şehri çok seviyorum. Akçaabat köfteye hamsiye bayılıyorum" dedi.

- "TÜRK VATANDAŞI OLMAK İSTİYORUM" -

İbrahim Yattara, Türkiye'de 5. yılını doldurduktan sorda da Türkiye vatandaşı olmak istediğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious