Avrasya Maratonu ilklere sahne oldu

  • Giriş : 28.10.2007 / 16:40:00

Her geçen yıl artırılan ödüllerle başarılı atletlerin yoğun katılım gösterdiği Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun 29.'su, kendi alanında birçok ilke sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

800'ün üzerinde atletin kayıt yaptırdığı maratonu, tamamlayanların sayısının 667 olduğu bildirildi. Atletizm Federasyonu Başkanvekili Münir Yaraş, geçen yıl 599 kişinin tamamladığı yarışı bu yıl 667 kişinin bitirdiğini bunun da bir rekor olduğunu kaydetti.

Yaraş aynı şekilde, 15 kilometre koşuya ilginin de fazla olduğunu, geçen yıl bin 460 olan bitiren sayısının bin 800'ün üzerine çıktığını ifade etti.

Kenyalı atlet David Emmanuel Cheruiyot'nun 2.10.56'lık derecesiyle yeni parkur rekorunu kırdığı maraton, Amsterdam Maratonu ile bu yılın en hızlı yarışı oldu. Amsterdam Maratonu'nda da 2.20.00'ın altında dereceyle 29 atlet yarışı tamamlamıştı.

8 ATLET GEÇEN YILKİ DERECENİN ALTINDA KOŞTU

Performans olarak üst düzeyde geçen 29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda 8 atlet geçen yılın parkur rekorunun (2.12.52) altında bir dereceyle koştu.

Yarışta ilk 8 sıra şöyle oluştu:
1. David Emmanuel Cheruiyot 2.10.56 (Kenya)
2. Mark Windot Yatich 2.11.02 (Kenya)
3. Tariku Jufar 2.11.04 (Etiyopya)
4. Leonard Mucheru Maina 2.11.08 (Kenya)
5. Raymond Kipkoech 2.11.11 (Kenya)
6. Iaroslav Musinschi 2.11.57 (Moldova)
7. Josphat Kipkemboi Yego 2.12.27 (Kenya)
8. Musenduki Mohamedi Ikoki 2.12.41 (Tanzanya)

1.'LERE ÖDÜLLERİ DEVLET BAKANI YAZICI VERDİ

29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nda erkek ve bayanlarda birinci olanlara ödüllerini Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı verdi.

Maraton bitiş noktasının yanında kurulan platformda gerçekleştirilen ödül töreninde, ilk 3'e girenlere kupa, madalya ve para ödüllerini sembolize eden büyük çekler verildi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yazıcı, erkeklerin birincisi Cheruiyot ve bayanların birincisi Etiyopyalı Atsede Bayisa Tesema'ya ödüllerini verirken, ikincilere İstanbul Valisi Muammer Güler, üçüncülere de Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ödül verdi.

EN BÜYÜK ÖDÜLÜ CHERUIYOT KAZANDI

Yarışın birincisi Kenyalı Cheruiyot 1.'lik ikramiyesi olarak 60 bin, parkur rekoru kırdığı için 10 bin ve toplamda 70 bin dolar ödül kazandı. Bayanlarda birinci olan Tesema ise birincilik ikramiyesi olarak 60 bin dolar kazandı.

CHERUIYOT SON METRELERDE YAPTIĞI ATAKLA KAZANDI

29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun birincisi Kenyalı Cheruiyot, yarışın başından itibaren önde yer aldığı gruptan hiç kopmayıp, son metrelerde yaptığı atakla birinciliğe ulaştı.

Boğaz Köprüsü geçilirken yaklaşık 70 kişilik bir kalabalığın önde gurup oluşturduğu maratonda, Yenikapı'ya gelinirken gurup yaklaşık 35 atlete düştü.

Maratonun 21. kilometresini 20 kişilik grup birlikte geçerken, öndeki 6 göğüs numaralı Kenyalı Leonard Mucheru Maina dikkat çekti.

30. kilometreden sonra öndeki grup 5 kişiye düşerken, Galatata Köprüsü'ne de ilk sırada giren Maina'nın arkasındaki atletler Kenyalı Raymond Kipkoech, Etiyopyalı Tariku Jafur, Kenyalı David Emmanuel Cheruiyot ve Kenyalı Mark Windot Yatich olarak sıralandı.

Kabataş'a gelinirken atletler arasında tempo arttırmalar başladı. 34 göğüs numaralı Cheruiyot diğer 4 atlete göre daha iyi bir performans ortaya koyarak yarışın birincisi oldu.

MARATONDAN NOTLAR

-Bu yıl ikinci kez atletlerin ayakkabılarına takılan çipli sistemle koşulan maratonda kontroller, geçen yıl olduğu gibi sadece start ve bitiş noktalarında yapılmadı. Parkur boyunca belirli noktalarda atletlerin dereceleri kaydedildi.
-Atletler, belirli mesafelerde yol kenarına konulan su ve ıslak sünger ile serinlemeye çalışırken, bu noktalarda sporcular için soyulmuş elma da hazır tutuldu.
-Boğaz Köprüsü çıkışından sonra Zincirlikuyu dönüşüne yakın noktada tekerlekli sandalyeli maratonculara yol açmak için yolda duraksayan ambulans, naklen yayın araçları ve basın aracı bir ara maratoncuların yolunu daraltınca sıkışıklık yaşandı.
-Maraton güzergahı boyunca vatandaşlar ev ve iş yerlerinin pencerelerinden sporcuları alkışladı.

15 KİLOMETRELİK KOŞUDA CİNSİYETLER KARIŞTI

15 kilometrelik koşuda bazı atletlerin cinsiyetinin yanlış kaydedildiği ortaya çıktı.

Genel klasmanda 1. olan Etiyopyalı Shimelis Girma'nın kayıtlarda bayan olarak geçmesi şaşkınlık yarattı. Daha sonra bu hata düzeltildi. Türkler tasnifinde ise önce Fadime Suna 3. olarak bildirildi. Ancak yarışta 3. olan Nilay Esen'in erkek olarak kaydedildiği için sıralamada görülmediği fark edilince, bu yanlışlık da düzeltilerek Nilay'ın 3. olduğu açıklandı.

YARAŞ: “PERFORMANS VE KATILIM OLARAK ÇOK BAŞARILI”

Atletizm Federasyonu Başkanvekili Münir Yaraş, 29. Kıtalararası Avrasya Maratonu'nun performans ve katılım olarak çok başarılı geçtiğini ifade etti.

Yaraş, “29 kişi 2.20.00'ın altında yarışı tamamladı. Büyük bir yarış için büyük bir performans oldu. Bu rakamla performansı Amsterdam Maratonu ile eşitledik. Önümüzdeki hafta Newyork Maratonu bakalım kaç kişi 2.20.00'ın altında koşacak” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious