Avrupa, kurban kesiminden rahatsız

Avrupa, kurban kesiminden rahatsız.15560
  • Giriş : 08.12.2008 / 18:57:00

Kurban Bayramı"nda yapılan tüm uyarılara rağmen bazı semtlerde yine bildik görüntüler vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul"daki kurban kesim yerleri bu yıl ilk kez Avrupalı sivil toplum örgütleri tarafından incelendi. Heyet, gördüğü manzaradan mennun değil. Uyarıları dikkate almayan İstanbullularsa yetkilileri suçluyor.

İstanbul"un Anadolu yakasında uyarıları dikkate almayanlar, kurbanlıkları yine sokak aralarında kesti. Benzer görüntüleri E-5 karayoluna yüz metre mesafede de görmek mümkün.

Avrupalı bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de kurban bayramındaki kesim şeklini görmek için İstanbul"daydı.

Fransa, Belçika ve İngiltere"de örgütlü Hayvan Refahı Örgütü (Animale Welfare Organization) üyesi Christine Hafner hayvanların devletin gösterdiği yerlerde kesilmesi gerektiğini belirterek “Çocuklar açısından da benim açımdan da kötü bir manzara. Burada bir veteriner hekim yok. Burada kesim yapılmaması lazım. Biz buradaki görnüntüleri bir rapor haline getireceğiz Avrupa Komisyonu"na ve Türk hükümetine göndereceğiz.”

Hafner “Hayvanı keserken birden yere düşürdüler. Hayvan ayağa kalkmaya çalıştı ama yerler kaygan olduğu için kalkamadı. Bana göre hayvan çok acı çekti. Kesim belki İslami şartlara uygundu ama sağlık şartlarına uygun değildi” dedi. Hayvanların barındırıldığı yerlerin çok kirli olduğunu vurgulayan Hafner, hayvanların kaldığı yerde kesim yapılmasını da çok ilginç bulduğunu belirtti.

Veteriner Hekimler Odası ve vatandaşlar ise yetkilileri suçluyor. Veteriner Hekimler Odası Başkanı Tahsin Yeşildere, “Yetkililerin tam anlamıyla önlem almadıklarını gördük. Kendi gösterdikleri yerde bile ulgun kesim olmadığını gördük.” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*