Avrupa, sıcaktan kavruluyor!

  • Giriş : 22.07.2006 / 00:00:00

Avrupa adeta güneş altına kavruluyor. Hava sıcaklığın 40 dereceyi geçtiği kentlerde öğlen saatlerinde bile hareketlilik olmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Atom santralleri de üretim kapasitelerini düşürdü. Ülkedeki her 3 santralden birinde üretimin yüzde 30 oranda düşürüldüğü kaydedildi. Öte yandan elektrik kullanımının arttığına işaret edildi. Reinland-Westfaelicshe Elektrisitaet Energy (RWE)'nin bir sözcüsü artış nedenini "klimalara olan ihtiyaca" bağladı.

Almanya'da uzmanlar da sıcaklara karşı uyarmaya devam ediyor. Avrupa Otomobil Kulübü (ACE) otomobillerin depolarının tam olarak doldurulmaması gerektiğini hatırlatıyor. ACE yetkilileri, aksi takdirde sıcaklar nedeniyle yakıtın genleşerek deponun patlamasına neden olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

IG İnşaat sendikası da, işverenlerden güneş altında çalışın işçiler için daha iyi koruma istedi. Sendikanın yönetim kurulu başkanı Klaus Wiesehügel'in talep ettiği önlemler arasında çalışmalar esnasında fazla mola verilmesi, işçilere daha fazla sıvı içirilmesi, güneşin zararlı etkilerinden koruyacak giysi ve kremler tedarik edilmesi ve daha fazla mesai ücreti ödenmesi bulunuyor. Wiesehügel ayrıca işçilerin sıcak havalarda, kış aylarındaki gibi işi bırakabilmesi gerektiğini de söyledi.

Almanya tarihinde en sıcak gün ise, 8 Ağustos 2003 tarihinde 40,8 dereceyle Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Kalkar'da kayıtlara geçmişti.

İngiltere'nin başkenti Londra'da ise sıcaklar 40 derecenin üzerinde seyrediyor. Londra metrosunda sıcaklık 47 dereceyi gösterirken, Oberdeck'te bir çift katlı otobüste 52 derece olarak ölçüldü. Danimarka'da sıcak hava dalgası nedeniyle dondurma ve güneş gözlüğü satışlarında patlama yaşandığı açıklandı. Belçika'da Temmuz ayında son yılların en yüksek seviyesine çıkan sıcaklıklar, yaşlı ölümlerini yaklaşık yüzde 30 oranında artırdı. Halk Sağlığı Enstitüsü'ne göre ülkede geçen yılların aynı döneminde 85 yaş üzerindekilerde günde ortalama 275 ölüm olurken, sıcak havalar nedeniyle bu yıl Temmuz ayında günlük yaşlı ölümleri ortalaması 350'ye yaklaştı.

Belçika'da da dün sıcaklıklar sahil kesimlerinde 31, iç kesimlerde 35 santigrat derece olarak açıklanırken, ölçülen en yüksek sıcaklık 37,8 derece olarak verildi. Özellikle yaşlıların ve çocukların tehlike altında olduğu sıcaklardan ölenlerin sayısı Cuma günü itibariyle bütün Avrupa genelinde 16 olarak kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious