Avrupa, Türkiye'ye bağlandı

Avrupa, Türkiye'ye bağlandı.13098
  • Giriş : 19.11.2007 / 08:58:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 09:52:05

Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı'ndan sonra ikinci büyük adım da atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin dünya enerji piyasasının önemli oyuncuları arasına girme yolundaki stratejik adımlarından biri olarak nitelenen boru hattı, daha sonra Adriyatik Denizi'ni geçerek İtalya'ya kadar uzatılacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu projeyle Türkiye'nin enerji konusunda Avrupa Birliği'nin 4. ana arteri olma yolunda önemli bir adım attığını vurguladı. Erdoğan, söz konusu hatta İtalya'nın da eklenmesiyle başta Hazar havzası olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki büyük doğalgaz kaynaklarının Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya ulaştırılacağını belirtti. Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis, açılıştan duyduğu memnuniyeti, "Bu projeyle verdiğimiz mesaj şudur, işbirliği yaparak daha iyi bir gelecek kurabiliriz." diyerek ifade etti.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de ülkesinden çıkan doğalgazı Avrupa'ya ulaştıracak olan projenin dünyanın diğer bölgelerine de örnek teşkil edeceğini ifade etti. Türkiye'nin geniş bir enerji vizyonu olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, enerji merkezi, dağıtımcı ve transit ülke olma pozisyonunu güçlendirmeye çalıştıklarını söyledi. Erdoğan, hattın hayata geçmesinin iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da kuvvetlendireceğini kaydediyor.

Azeri doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Türkiye-Yunanistan boru hattının açılışı, İpsala gümrük sahasında yapılan törenle gerçekleşti. Yüzyılın projesi Bakü-Tiflis- Ceyhan'dan (BTC) sonraki büyük adım olarak nitelenen Türkiye- Yunanistan doğalgaz boru hattının temeli, 3 Temmuz 2005'te aynı yerde atılmıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis'in düğmeye basmasıyla doğalgaz akışı resmen başlamış oldu. Amerika ve Gürcistan enerji bakanlarının da hazır bulunduğu törende, düğmeye basılmasıyla tören alanına kurulan platformdan alevler yükseldi. Hattan Yunanistan'a ilk yıl 250 milyon, ikinci yıl 500 milyon, daha sonraki yıllarda ise yıllık 750 milyon metreküp olmak üzere 15 yıl gaz ihracatı yapılacak.

Törenin başlamasından önce Başbakan Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Karamanlis, iki ülkenin sınırlarını ayıran Meriç Köprüsü üzerinde buluştu. Samimi pozlar sergileyen ikili, daha sonra birlikte tören alanına geçti. Törenin ardından Yunanistan tarafına geçildi ve burada davetlilere resepsiyon verildi. Açılış konuşmasında, hattın iki ülke arasındaki dostluk bağlarını daha da kuvvetlendireceğini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Refahın, barışın ve huzurun olduğu yerde yoksulluğun, terörün ve dünyayı tehdit eden diğer olumsuzlukların barınamayacağına inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Birliği'ne üyelik sürecindeki gelişmelere paralel olarak yeni bir safhaya giren Türk-Yunan yakınlaşmasının, iki ülke arasındaki işbirliğine olduğu kadar bütün bir bölgenin refah ve istikrarına da katkıda bulunduğunu da vurguladı.

Projeyi, "İki ülke arasındaki işbirliğinin gelişmesi açısından oldukça önemli ve büyük bir adım." diye niteleyen Yunanistan Başbakanı Karamanlis, hattın dünya piyasalarında enerji alanında büyük rekabetin yaşandığı bir dönemde hayata geçirilmesi açısından büyük önem taşıdığını dile getirdi. Karamanlis, "Bölge istikrarı açısından da önemli bir proje. Bu proje, iki ülkenin uyum içerisinde işbirliği yapabileceğinin de bir göstergesi. Komşu ülkeler bu mantalite çerçevesinde çalışarak daha da güzel işler başarabilirler. Bu alanda gerçekten geniş imkanlar var. Biz bu imkanları en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız." dedi.

Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olarak da, "Desteklemeye devam edeceğiz. Ama Türkiye'nin yerine getirmek zorunda olduğu kriterler var." ifadelerini kullandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, boru hattının Türkiye'nin dünyadaki önemini artırdığını kaydederken, ABD Enerji Bakanı Samuel Bodman, projeyi Doğu ve Batı arasındaki önemli bir enerji köprüsü olarak niteledi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de projeden duyduğu memnuniyeti, "Çok mutluyum ki Azerbaycan, bugün ilk defa Avrupa Ortak Pazarı'na sokuldu. Bugünkü hadiseye Azerbaycan-Avrupa ittifakı ve önemli bir olay olarak değer veriyorum." diyerek ifade etti. Aliyev, sadece Şahdeniz yatağından çıkarmayı düşündükleri doğalgazın miktarını 1,2 trilyon metreküp olarak açıkladı.

Türkiye-Yunanistan doğalgaz boru hattı 3 bölümden oluşuyor

1. Karacabey'den Yunanistan sınırına kadar olan 193 kilometre (km) kara ve 17 km Çanakkale Boğazı geçişi olmak üzere toplam 210 km'lik kısım. Projenin, Türkiye bölümünün maliyeti yaklaşık olarak 144 milyon dolar.

2. Hattın 86,5 km'lik kısmı Yunanistan topraklarından geçiyor.

3. 420 metrelik Meriç Nehri geçişi, Türkiye-Yunanistan ortak sorumluluğunda.

Boru hattının açılışında üç lider yan yana

Azeri doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Türkiye-Yunanistan boru hattının açılışı, İpsala gümrük sahasında yapılan törenle gerçekleşti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Başbakan Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Karamanlis'in düğmeye basmasıyla doğalgaz akışı resmen başlamış oldu. Törende Amerika ve Gürcistan enerji bakanları da hazır bulundu. Boru hattından 15 yıl boyunca gaz ihracatı yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious