Avrupa, Türkiye'ye yanlış mesajlar gönderiyor

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Birliği Eski Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen, Türkiye'ye gönderilen yanlış mesajların Türkiye'nin jeostratejik öneme haiz üyeliğini tehlikeye attığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Alman Bild am Sonntag gazetesine konuşan Verheugen, "Avrupa, neredeyse tamamen Türkiye'yi hedef alan yanlış mesajlar gönderiyor. Ülkenin zayıflıklarını öne çıkarıyoruz. Buna karşılık Türkiye'yi cesaretlendirmiyoruz. Bu da istediğimiz reformların olmasına engel oluyor. Bunun arkasında da Avrupa, Türkiye'nin müzakereleri yönetemediğinden şikayetçi oluyor." şeklinde konuştu. Alman komiser Verheugen, "Bu jeopolitik öneme haiz bir üyeliği tehdit eden tehlikeli bir sarmal oluşturuyor." dedi.

Günter Verheugen bu açıklamaları, Alman Başbakan Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinin ardından yaptı. Merkel, ziyareti sırasında Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin sonucunun açık olduğunu belirtmişti. Merkel'in iktidardaki partisi Hristiyan Demokratlardan Ronald Pofalla, Ankara'nın üyeliğinin "savunabilir değil ve yanlış" şeklinde nitelerken "imtiyazlı üyeliğini" savundu. Ancak Günter Verheugen, üyelik amacının düşmesinin "feci bir hata" olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious