Avrupa, Yahudi Soykırım toplantısına tepkili

  • Giriş : 12.12.2006 / 00:00:00

Avrupa, İran'da İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi Soykırımı olup olmadığına dair konferansa tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere Başbakanı Tony Blair, İran'daki konferansın "akıl almaz derecede şaşırtıcı" olduğunu söyledi. Blair, "Bu konferans mezhepçiliğin ve diğer bir dine karşı nefretin sembolüdür. Yahudi Soykırımı'nı tartışmaları akıl almaz derecede şaşırtıcı." dedi. Blair, bu konferansın İranlıların büyük bir bölümü tarafından desteklemediğini savunarak,"Bu bizim çıkarlarımıza düşman radikal bir grubun işi." dedi.

Blair'in yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel de İran'daki konferansı "en kuvvetli şekilde kınadığını" açıkladı. Vatikan da İran'daki konferans nedeniyle Yahudi Soykırımı'nın "korkunç bir trajedi" olduğunu belirtti.

İran'daki konferans bugün son bulacak. Tahran yönetimi, soykırımla ilgili konferansa karikatür krizi sonrası karar vermişti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun adaletten sorumlu üyesi Franco Frattini de İran'daki konferansın kendisini "şok" ettiğini belirtti. Frattini, Yahudi Soykırımı'nı reddetme çalışmasını kınadı. İtalyan üye, "Şok edici bu konferansı kınıyorum." dedi. Frattini, AB Komisyonu'nun elindeki bütün kuvveti kullanarak "bu iğrenç fenomen ile savaşacaklarını" söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious