Avrupa 2025'te askersiz kalacak

  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Avrupa'nın giderek yaşlanan nüfusu, sadece sosyal politikaları değil sillahlı kuvvetleri de etkileyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Finlandiya'nın Levi kentinde dün bir araya gelen AB Savunma bakanlarına sunulan rapora göre 2025'teki 'yaşlı Avrupa'daki hükümetler, orduları küçültmek, bilgisayarlarla denetlenen robot silahlar geliştirmek, askeri görevleri icra etmek üzere dış kaynaklara yönelmek ve artan emekli maaşları karşısında askeri alandaki yatırımını korumak zorunda kalacak.

2025'te ortalama Avrupalı yaşını 45 saptayan rapor, askere alınan 16-30 yaş grubu oranının yüzde 15 azalacağı öngörüsünde bulundu.

'ABD'ye güvenmeyecek'
Bir diğer tespit de Avrupalıların artık geleneksel müttefik ABD'ye güvenemeyeceği yönünde. Zira ABD dikkatini, küresel süper güçler olarak gelişen Çin ve Hindistan'ın yer aldığı Asya'ya çevirecek.

Uzun vadeli tahminler arasında ise 'Avrupa ülkelerinin diğer ülkelerle konvansiyonel savaşa girmesinin uzak ihtimal olması' var. Avrupa orduları 'düşmana karşı zafer' gibi geleneksel kavramlardan ziyade istikrar ve güvenlik tesisine odaklanacak.

Uzmanların tavsiyesi şöyle: 'Can kaybını asgariye indirip insan talebini azaltacak yüksek teknoloji silahlarla donatılmış daha küçük ve profesyonel ordulara sahip olunmalı. Sorunlu bölgelerde istikrarın tesisi için Avrupa ülkeleriyle askeri ve kamu kurumları arasında daha fazla işbirliği yapılmalı.'

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious