Avrupa asker gönderecek

  • Giriş : 21.08.2006 / 00:00:00

Almanya Başbakanı Merkel, Avrupa ülkelerinin asker göndereceğine emin olduğunu ancak öncelikle askerlerin yetkisinin net olması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkel, "Avrupa asker gönderecek ve göndermeli. Bu konuda İtalya Başbakanı ile yaptığım görüşme verimli geçti. Ancak bütün ülkeler Almanya ile aynı şeyi istiyor: Askerlerin yetkisinin belli olması lazım." dedi. Almanya Başbakanı Merkel, Lübnan'a bir kısım uluslararası güç göndermenin önemli olduğunu söyledi. Merkel, "Bir kısım uluslararası gücü bölgeye göndermek önemli. Durum çok kırılgan." dedi.

Avrupalı ülkelerin yeterince BM'ye asker vermeyeceğine yönelik endişeler sırasında İtalya, güce komutanlık edecek ülke olarak öne çıkıyor. İtalya, Avrupalı partnerlerinin Lübnan'a asker göndermesi halinde BM şemsiyesi altındaki uluslararası güce önderlik etmeye hazır. Başbakan Romano Prodi Fransa, Türkiye ve Almanya'dan bölgeye tek başına gitmeyeceğine yönelik garanti arıyor. İtalyan Corriere della Sera gazetesi Prodi'nin, "Hepimizin problemleri var ancak birlik içinde hareket etmeliyiz." dediğini aktardı. Lübnan'da 2 bin kadar BM askeri bulunuyor ancak BM 2 Eylül'e kadar 3 bin 500 asker daha bölgeye göndermek istiyor.

Fransa, BM askerlerine komutanlık yapmak istemişti ancak bölgeye sadece 200 asker gönderdiği için tepki çekmişti. Almanya, bölgeye asker göndermek istememesine rağmen Lübnan kıyılarını kontrol için donanma gönderebileceği sinyalini verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious