Avrupa Basını: İptal kararı AK Parti için ciddi sıkıntı

Avrupa Basını: İptal kararı AK Parti için ciddi sıkıntı.14815
  • Giriş : 06.06.2008 / 17:03:00
  • Güncelleme : 06.06.2008 / 18:33:39

Fransız basınında, Mahkemenin kararıyla ilgili olarak, "Kararın AKP'yi zor durumda bıraktığı" yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Liberation gazetesi, dünkü kararın, "AK Parti'nin kapatılması yolunda alınacak bir kararın da habercisi olabileceğini" yazdı.

Mahkemenin kararını "ağır" olarak niteleyen gazete, AK Parti ile ilgili kapatma davasına ilişkin gelişmelere de atıfta bulunarak, "Avrupa ülkelerinin endişeli olduğu, ancak olayı çok fazla büyütüp tepki vermediği" yorumunu yaptı.

Le Figaro gazetesi "kararın sürpriz olmadığını ve Anayasa Mahkemesinin bu tür bir karar vermesinin beklendiği" değerlendirmesinde bulunurken, Le Monde gazetesi, bu kararın "AK Parti için ciddi bir sıkıntı yarattığı" yorumunu yaptı.

-BELÇİKA BASINI-

Belçika basını da Anayasa Mahkemesinin kararıyla ilgili haber ve yorumlarında, AK Parti açısından "kötü bir senaryo" oluştuğunu ileri sürdü.

Yüksek tirajlı gazetelerden Le Soir, kararın "üniversitelerde başörtüsü kullanılmasını resmen yasadışı hale getirdiğini"; bazı yorumcular tarafından "katı" olarak nitelendirilen bu kararın, "1980'li yılların sonundan beri devam eden başörtüsü tartışmalarına en azından bir süre için son verdiğini" yazdı.

Gazete, ana muhalefet partisi CHP açısından bir "zafer" oluşturan bu kararın, iktidardaki AK Parti için "ağır sonuçlar getirebileceğini" ileri sürerek, bu partinin kapatılması, bazı üyelerine siyaset yasağı getirilmesi olasılığı üzerinde durdu.

Le Soir, Anayasa Mahkemesi kararının AK Parti üzerinde "psikolojik etki" yapacağı görüşüne yer verirken, "başörtüsüne ilişkin düzenlemeye destek veren, kararla mutabık olmayan, ancak karara saygı gösterdiğini belirten MHP'nin yargı gücü tarafından hedef alınmadığını" belirtti.

Muhafazakar La Libre Belgique gazetesi, Anayasa Mahkemesi kararının, iktidar partisinin kapatılmasına ilişkin gelişmeler açısından da bir işaret olabileceğini ileri sürerken, bu kararın AK Parti açısından "en kötü senaryoyu oluşturduğunu" yazdı ve aynı yargıçların, AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin davada da karar vereceği üzerinde durdu.

Gazete, Anayasa Mahkemesinin daha önceki kararlarında da aynı tavrı izlediğini, Danıştay ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının da üniversitelerde başörtüsü yasağından yana olduğunu hatırlattı.

-İNGİLİZ BASINI-

Anayasa Mahkemesinin kararı İngiliz basınında da geniş yer alırken, The Guardian gazetesi, AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin kararı da aynı mahkemenin alacağına işaret ederek, "kararın, iktidar partisinin kapatılabileceğine dair korkuları körüklediğini" öne sürdü.

Gazete, kararın Türkiye'nin geleceği üzerinde önemli etkileri olacağı yorumunda bulundu.

Başörtüsünün Türk siyasetinde önemli bir tartışma unsuru haline geldiğini, iktidar partisinin meseleyi dini özgürlük olarak gördüğünü kaydeden gazete, AK Parti karşıtlarının ise başörtüsünü "daha İslami bir toplumun kapısı" olarak değerlendirdiğini yazdı.

Gazete, iktidar partisinin kapatılmasının Türkiye'de siyasi bir kargaşaya yol açabileceği uyarısında da bulunurken, böyle bir gelişmenin Türkiye'nin AB'ye tam üyelik girişimine de büyük zarar verebileceğini belirtti.

Times gazetesi de kararı AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilişkilendirerek, kararın, 11 üyeli mahkemenin 9 üyesinin oyuyla alındığını yazdı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yüksek öğretimde başörtüsünü yasaklamanın kadınların haklarını kısıtlamak anlamına geldiğini düşündüğüne dikkat çekilen haberde, mahkemenin ise, yapılan değişiklikle Anayasa'nın laiklik ilkesinin zedelendiğini düşündüğü bildirildi. Haberde, AK Parti'nin önüne çıkan güçlüklerle mücadele etmeyi başardığı da kaydedildi.

Financial Times gazetesi, "Türkiye'de devlet içindeki laik yapının muhafazakar hükümete karşı önemli bir mücadelede galip geldiğini" öne sürerek, "kararın Türkiye'yi son haftalarda etkisi altına alan felç edici siyasi krizin sürmesine yol açacağını" iddia etti.

Gazete, kararın AK Parti'nin kapatılması ihtimalini güçlendirdiğini, geniş ve belirsiz etkileri dolayısıyla piyasalarda ortaya çıkan kafa karışıklığını artırabileceğini de yazdı.

Haberde, yatırımcıların kendilerine yakın tutum izleyen AK Parti'nin akıbeti konusunda kaygı duyabileceği kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious