Avrupa basınından AB desteği

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

Tüm dünyada takip edilen İngiliz Financial Times ve The Economist'te dün Türkiye'yi konu alan iki makale yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İngiltere'nin tüm dünyada takip edilen yayın organlarından Financial Times (FT) ve The Economist'te dün yer alan iki makalede Türkiye'nin AB süreci konusu işlendi.

FT, Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye'nin liman ve havaalanlarını Rumlara açmayı reddetmesine rağmen üyelik müzakerelerini rayında tutmak için çaba sarf ettiğini yazdı. Avrupa Komisyonu'nun, kasımda yayımlanacak ilerleme raporunda, Türkiye'nin bu konuda adım atmaması halinde müzakerelerin kısmen askıya alınması önerisinde bulunacağını öne süren gazete, bunun alternatifinin ise "müzakerelerin toptan askıya alınması" olduğunu savundu.

'Kriz çıkabilir'
Gazete, diplomatların, böyle bir ihtimalin Ankara'nın üyelik girişimi ve Avrupa'nın İslam dünyasıyla uzlaşma şansını krize sokabileceğini düşündüklerini de vurguladı.

FT, şu değerlendirmelerde bulundu: "Eğer bir uzlaşma sağlanamazsa, Avrupa Komisyonu devreye girip Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin tümüyle askıya alınmasının AB yasalarına aykırı olduğunu savunmaya hazırlanıyor. Komisyonun avukatları, müzakerelerin ancak özgürlükler, demokrasi ve insan haklarının ciddi biçimde sürekli ihlal edilmesi halinde, mesela bir askeri darbe durumunda tümüyle durdurulabileceği yolunda görüş bildiriyor."
Batı'nın Türkiye'yi kaybedebileceği uyarısında bulunan The Economist de "bozulan ilişkileri düzeltmek için çaba gerektiğini" vurguladı.
Batı-Türkiye ilişkilerinin hep güçlüklerle dolu olduğunun belirtildiği analizde, yükselen Müslüman Osmanlı İmparatorluğu ile gerileyen Hıristiyan gücü Bizans arasındaki yüzyıllar öncesine dayanan düşmanlığın halen ilişkileri gölgelediği kaydedildi.
Türkiye'nin AB ve ABD ile ilişkilerinin eş zamanlı olarak bozulduğu savunuldu. "Endişe verici olan, bu ilişkilerin her zamankinden çok önem taşıdığı bir dönemde, eşzamanlı olarak bozulmasıdır" denilen analizde, Türkiye'nin Avrupa ve Amerika için büyük önem taşıdığı vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious