Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, PKK'yı görüşecek

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları, PKK'yı görüşecek.8973
  • Giriş : 19.11.2007 / 02:44:00
  • Güncelleme : 19.11.2007 / 00:37:41

AB Dışişleri Bakanları, bugün Brüksel Genel İşler Konseyi toplantısında PKK sorunu da ele alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Dışişleri Bakanları, bugün Brüksel'de başlayacak iki günlük Genel İşler Konseyi toplantısında PKK sorunu da ele alınacak. Bakanlar, Irak ve Kürt Bölgesel hükümetini, Türk sınırındaki ihlallerini önleme çağrısını yapacak. Bu arada, Salı günü de Brüksel'de Dışişleri Bakanları düzeyinde Türkiye-AB Troykası toplantısı gerçekleşecek.

Bugün Brüksel'de başlayacak olan iki günlük Genel İşler Konseyi toplantısının yoğun gündeminde Irak, İran, Kosova ve Gürcistan gibi Türkiye açısından büyük önem taşıyan bölgesel konular bulunuyor.

AB Dönem Başkanı Portekiz'in başkanlık edecek toplantıda Irak sorunu, öğle yemeği görüşülecek. Bakanlar, kahve ise Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zerabi ile birlikte içecek. Bu çerçevede Bakanlar, Zebari'nin değerlendirmelerini dinleme fırsatını yakalayacak.

AB Bakanları, Irak'taki gelişmeleri gözden geçirirken Kasım başında İstanbul'da yapılan Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Toplantısına da değinecekler.

Irak hükümetini "siyasi istikrarı ve etkin bir ulusal uzlaşma süreciyi cesaretlendirmeye" çağıracak olan AB bakanları, Türk-Irak sınırındaki gelişmleri ve PKK saldırıları üzerinde de duracak.

Bu çerçevede, bakanların, "Terör ile mücadelede Irak ile Türkiye arasındaki diyalog ve işbirliğinin sürmesinin önemini vurgulaması ve Türk sınırının ihlal edilmemesi önlenmesi için Irak ve Kürt bölgesel hükümetini önlem almaya çağırması" bekleniyor.

-TÜRKİYE-AB TROYKASI

Bu arada, Salı günü Brüksel'de Dışişleri Bakanları düzeyinde Türkiye-AB Troykası toplantısı da yapılacak. Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın temsil edeceği toplantıya AB Dönem Başkanı Portekiz'in Dışişleri Bakanı Luis Amado da katılacak.

Sonraki dönem başkanı Slovenya'nın da yer alacağı toplantıda ayrıca Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn de bulunacak.

-İLERLEME RAPORU'NDAN SONRA İLK ÜST DÜZEY TOPLANTI

Avrupa Komisyonunca 6 Kasım'da yayınlanan İlerleme Raporu'nun ardından Türkiye ile AB arasında ilk üst düzey toplantı olacak Türkiye-AB Troykası toplantısında AB tarafı, Ankara'yı 301. maddesinin değiştirilmesi ve Vakıflar Yasası'nın onaylanması gibi reformların gecikmeden geçekleşmesini istiyecek.

PKK terörünü kınayacak olan AB tarafının, buna karşın Türkiye'den sınır ötesi operasyondan kaçınması gereğini vurgulaması bekleniyor.

Ali Babacan'ın ise, Türkiye'nin AB reformları konusundaki kararlığını dile getirirken PKK soruna ilişkin bilgi vereceği ve Ankara'nın PKK'ya karşı gerekli olan tüm önlemleri alacağını vurgulayacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious