Avrupa Birliği'nden Facebook'a ceza geldi

Avrupa Birliği'nden Facebook'a ceza geldi.10752
  • Giriş : 18.05.2017 / 14:50:00
  • Güncelleme : 18.05.2017 / 14:48:01

Avrupa Birliği'nden sosyal medya devi Facebook'a ceza geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Birliği'nden ceza geldi. Sosyal medya devi WhatsApp'ın satın alınması sürecinde hatalı ve yanıltıcı bilgi verdiği için 110 milyon euro paza cezası verildi. Facebook, WhatsApp uygulamasını 22 milyar dolara satın almıştı.

Şirket, WhatsApp'ı satın aldığında AB düzenleyici kurumuna kişisel verileri toplamayacağı, iki şirket arasında paylaşmayacağı ve kullanıcı hesaplarını birleştirmeyeceği yönünde taahhütlerde bulunmuştu.

Ancak, WhatsApp ağustos ayında gerçekleştirdiği politika değişikliğiyle telefon numaraları, profil isimleri gibi çeşitli kullanıcı verilerini ana firma Facebook'la paylaşmaya başlamıştı.

AB Komisyonu, geçen aylarda Facebook'a 2014 yılındaki birleşme değerlendirmesi sürecindeki ilk açıklamalarının tersi yönde hareket ettiği ve AB düzenlemelerine aykırı davrandığı gerekçesiyle resmi suçlama yöneltmişti.
Facebook'un AB Komisyonu'na verdiği yanıtların ve yaptığı açıklamaların yeterli görülmemesiyle şirkete 110 milyon euro (122.5 milyon dolar) para cezası uygulanması kararlaştırılmış oldu.

Avrupa'da faaliyet gösteren büyük ölçekli şirket birleşmeleri veya satın almalarını denetlemek AB Komisyonu'nun yetkileri arasında yer alıyor. AB Komisyonu, bu incelemelerde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını değerlendiriyor.

SPUTNİK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*